Informacje
 • Tropikalny Humberto przekształca się w huragan. Może być rekordowy

  10-09-2013 09:39 Będzie pierwszy w obecnym sezonie na Atlantyku
  Tropikalny Humberto przekształca się w huragan. Może być rekordowy

  Sztorm tropikalny Humberto na zdjęciu z satelity GOES

  NOAA

  Tropikalny sztorm Humberto na Atlantyku nabiera siły i w najbliższym czasie prawdopodobnie przekształci się w huragan. Jeśli nastąpi to w środę po południu lub później, żywioł pobije jeden ze statystycznych rekordów. Zostanie wtedy najpóźniejszym huraganem rozpoczynającym sezon tych zjawisk na Atlantyku.

  Humberto, którego szybkość wiatru wynosi 97 km/h, przemieszcza się w kierunku zachodnim. Obecnie centrum sztormu znajduje się w odległości ok. 190 km na południowy zachód od Wysp Zielonego Przylądka. Według niektórych prognoz ma zmienić kwalifikację we wtorek, ale część synoptyków mówi ogólnie o "połowie tygodnia".

  Wyprzedzi Gustava?

  W obecnym sezonie huraganowym na Atlantyku nie uaktywnił się jeszcze żaden taki żywioł. Humberto ma zatem szansę pobić rekord. Jeśli nasili się do poziomu huraganu później niż w środę w południe, stanie się jednocześnie najpóźniejszym huraganem rozpoczynającym sezon.

  Obecnie rekord ten należy do huraganu Gustav z 2002 r. W trwającej się od wczesnych lat 60. historii satelitarnego monitorowania tych zjawisk to właśnie Gustav okazał się tym, który jako pierwszy w sezonie wystąpił najpóźniej. Z burzy tropikalnej w huragan zmienił się 11 września w południe.  Jeśli zatem przemiana Humberto nie nastąpi w środę przed południem, wyprzedzi on Gustava w rankingu.

  Bez satelitów wykrywali mniej

  Raczej jednak zabraknie mu kilku dni do pobicia rekordu sprzed ery obserwacji satelitarnych. W 1941 r. pierwszy huragan w atlantyckim sezonie wystąpił dopiero 16 września. W 1907 i 1914 r. nie odnotowano żadnego pojawienia się huraganu na Atlantyku. Według specjalistów taka sytuacja była możliwa. Okazuje się jednak, że według informacji z tamtych lat również sztormów tropikalnych wystąpiło wtedy niezwykle mało - pięć w 1907 r. i tylko jeden w 1914 r. Prawdopodobnie było ich więcej, ale ograniczone możliwości technologiczne nie pozwoliły wykryć wszystkich.

  Do połowy miesiąca innych nie będzie

  Poza Humbertem nie ma innych silnych kandydatów na potencjalne huragany, które mogłyby wystąpić do połowy września. W ciągu następnego tygodnia do 10 dni może się natomiast pojawić nowa depresja lub burza tropikalna. Obszarami ich wykształcenia mogą być m.in. zachodnie Karaiby, południowo-zachodnia część Zatoki Meksykańskiej i wody na zachód od Afryki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mniej huraganów na Atlantyku
  To chyba oznaczałoby globalne ochłodzenie. A może się mylę ?
  ~JJJ /2013-09-10 13:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...