Informacje
 • Toxoplasma gondii: przez niego koty uwodzą myszy, a ludzie mogą mieć myśli samobójcze

  20-09-2013 08:29 Ten pierwotniak wywołuje zmiany w psychice
  Toxoplasma gondii: przez niego koty uwodzą myszy, a ludzie mogą mieć myśli samobójcze

  Pasożyt sprawia, że mysz się kota nie boi

  Shutterstock

  Toxoplasma gondii, który rozwija się tylko w kocich jelitach, to jeden z najbardziej przebiegłych pasożytów, jakie zna nauka. Sprawia, że mysz nim zainfekowana przestaje myśleć trzeźwo, za to zaczyna czuć pociąg seksualny do naturalnego, śmiertelnego wroga.

  Pasożytowi poświęcono wiele badań, a najnowsze, przeprowadzone przez Wendy Ingram z University of California w Berkeley, pokazuje, że pierwotniak wywołuje zmiany w psychice (działając na obszar mózgu, który odpowiada za zmysł węchu) nawet wtedy, gdy toksoplazmoza ma łagodny przebieg. Badaczka zaznacza, że choroba wcale nie musi być ostra, by znacząco stępić lub zupełnie wyeliminować naturalny strach (wywoływany przez koci zapach) myszy przed kotem.

  - Zadziwiające jest to, że nawet po zupełnym wyleczeniu myszy, jej zachowanie się nie zmienia. Zapach kota działa na nią jak afrodyzjak, a gryzoń zupełnie nie boi się swojego naturalnego wroga - podkreśliła autorka opublikowanego w "PLoS ONE" odkrycia.

  Sprawi, że będziesz chciał się zabić

  Pasożytem mogą zarazić się także ludzie, jedząc brudne warzywa lub owoce, na których znajdują się cysty Toxoplasma gondii. Z reguły choroba przebiega bezobjawowo, ale może wywoływać gorączkę, powiększenie się węzłów chłonnych, zapalenie mózgu i opon mózgowych.

  Jak podaje serwis Live Science, pewne badanie sugeruje, że pierwotniak zmienia także ludzkie zachowanie. Otóż Toxpolasma gondii ma sprawiać, że mamy myśli samobójcze, jesteśmy poddenerwowani, łatwo wpadamy w panikę, towarzyszy nam uczucie niepewności. Te wyniki są ciekawe o tyle, że - jeśli się potwierdzą - mogą mieć duży wpływ na pracę psychologów, zwykle diagnozujących tego typu objawy jako depresję.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tokso...
  Irytuje mnie fakt, ze specjalisci - psycholodzy etc.. nie zlecaja badania na to dranstwo..
  ~gosc /2013-09-23 13:01
 • do kukurki
  Badanie zrobiłam profilaktycznie. U mnie kosztowało 60zł osobno ale robiłam w pakiecie także w sumie troszkę taniej wyszło. Nie jestem leczona ponieważ przechodzę bezobjawowo i mam niskie miano. Jednak na 90% toksoplazmoza "obudzi się" podczas ciązy przy wzroście aktywności hormonów. Tak było u mojej mamy. Nistety gdyby nie toksoplazmoza miałabym dwójkę rodzeństwa. Po urodzeniu mnie (ciąża utrzymana poprzez 6 miesięcy lezenia dosłownie bez ruchu i przyjmowaniu leków uspokajających typu Relanium) mama nie podejmowała więcej prób. Za dużo ją to kosztowało. Także jak już ktoś wcześniej pisał badanie i profilaktyka przede wszystkim szczególnie u młodych konbiet. Co do objawów "psychicznych" cóż.. mając taką świadomość postępuję w życiu znacznie ostrożniej niż kiedyś wiedząc że kieruje mną po części pasożyt. Trzeba się nauczyć nad tym panować. Nie ma lekarstwa które w 100% wyleczy toksoplazmozę. Można ją tylko uśpić.
  ~Kidi /2013-09-21 02:44
 • FankaKotow
  I co teraz zrobic jak moj kotek chce ze mna spac dzis w nocy? badz czlowieku madry...
  ~Lol /2013-09-20 20:12
 • DO KLM
  A jaki pasożyt powoduje chorą nienawiść do innych ludzi i zwierząt?
  ~adek /2013-09-20 18:24
 • do kukurki
  Tej choroby się nie odkrywa ale można się przebadać w kierunku nosicielstwa, jest to badanie krwi Toxoplazma IgG ilościowo oraz Toxoplazma IgM ilościowo. pierwsze pozwala okreścić czy się kiedykolwiek chorowało a drugie czy jest się aktualnie chorym. Chorując na toksoplazmozę można się na nią uodpornić. Takie badanie dobrze jest zrobić przed planowaną ciążą, nie jest ono niestety refundowane a jego cena to ok 40 zł. i można je zrobić w każdym czasie a nie tylko będąc w ciąży lub ją planując.
  ~aese /2013-09-20 18:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...