Informacje
 • Tornada wysokie na kilometr w pobliżu Bardarbungi

  11-09-2014 07:00 Zostały zarejestrowane przez kamerę pracującą w zakresie w podczerwieni

  W pobliżu Bardarbungi powstają nietypowe tornada

  Nicarnica Aviation

  Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.

  Gazowe tornada pojawiły się 3 września w pobliżu miejsca, z którego tryskała lawa. Zostały one nagrane przez kamerę pracującą w zakresie podczerwieni. Zdaniem sprzętu jest monitorowanie zagrożeń dla ruchu lotniczego związanych z erupcją Bardarbungi.

  Na filmie, który zamieściliśmy powyżej, udało się zarejestrować kilometrowy wirujący lej.

  - Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Byłem bardzo zaskoczony - relacjonował pomysłodawca kamery Fred Prata z Nicarnica Aviation w Kjeller w Norwegii.

  Budzi wiele pytań

  Naukowcy podejrzewają, że tornado powstało w wyniku ekstremalnie wysokich temperatur. W takich warunkach dwutlenek siarki - wraz z innymi gazami wydobywającymi się spod ziemi - wytworzył wir, który unosił się na wysokość kilometra. Podobne zjawisko da się zaobserwować w przypadku pożarów.

  Anomalia

  Islandzkie biuro meteorologiczne jest jednak powściągliwe w ocenie tego zjawiska. Na razie mówią o powstaniu "anomalii wietrznej związanej ze zjawiskiem konwekcji termicznej".

  Aktywny od prawie miesiąca

  Aktywność jednego z największych wulkanów Islandii rozpoczęła się 16 sierpnia 2014 roku. Od tamtego momentu ziemia drżała wiele razy, a ze szczelin wulkanu wydobywała się lawa i chmury gazu i popiołu. W związku z poważnym zagrożeniem dla transportu lotniczego, lokalne władze ogłaszały na przemian czerwony i pomarańczowy alert.

  Najsilniejsze wstrząsy, jakie odnotowano na razie się wokół Bardarbungi, miały siłę ponad 5 w skali Richtera. Ostatnie wystąpiło w środę 10 września przy północnej krawędzi wulkanu, jak podaje Islandzkie Biuro Meteorologiczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...