Informacje
 • Ten rok obfituje w rekordy termiczne. Listopad kolejnym najcieplejszym miesiącem

  27-12-2014 08:30 Rok 2014 ma szansę na bycie najcieplejszym w historii pomiarów

  Zdj.: średnia temperatura powietrza w listopadzie, film: rozkład temperatur od stycznia do września 2014 roku

  NOAA

  Naukowcy z NOAA sprawdzili, jakie warunki termiczne panowały w zeszłym miesiącu. Listopad okazał się siódmym rekordowo ciepłym miesiącem - nie tylko w tym roku, ale i w historii. Analizy ekspertów zdają się potwierdzać przypuszczenia, że rok 2014 będzie najcieplejszym od początku pomiarów meteorologicznych.

  Naukowcy z NOAA (amerykańskiej Narodowej Agencji ds. Oceanu i Atmosfery) opracowali warunki termiczne na świecie podczas jedenastego miesiąca 2014 roku. Okazało się, że do listy najcieplejszych miesięcy, jakie zanotowano od początku pomiarów meteorologicznych prowadzonych od 1880 roku, można dopisać również listopad.

  Tegoroczne miesiące, które także pobiły historyczne rekordy termiczne, to kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik.

  Cieplej, ale nie wszędzie

  Średnia temperatura powietrza na Ziemi w listopadzie była wyższa o 0,65 st. C w porównaniu do średniej dla tego miesiąca wyliczonej na podstawie danych z lat 1961–1990. Największe odchylenia od średniej zarejestrowano m.in. w Europie, Australii i Indonezji. To, że średnia temperatura dla całego globu była powyżej wieloletniej, nie oznacza, że wszędzie było cieplej. Są rejony, w których listopad okazał się chłodniejszy. Zalicza się do nich większość rejonów Ameryki Północnej oraz południowo-zachodnią Azję.

  Woda także ciepła

  W listopadzie wyłącznie nad lądem temperatura była wyższa od średniej aż o 0,81 st. C. Z kolei na powierzchni wód oceanów wartość ta przekroczyła średnią o 0,59 st. C. Rekordowo ciepłe akweny to wschodni Pacyfik, a także północno-zachodni i północno-wschodni Atlantyk.

  Rekordowo ciepła jesień

  Jeśli chodzi o tegoroczną jesień, to cały okres od września do listopada okazał się rekordowo ciepły. Średnia temperatura tych trzech miesięcy była o 0,7 st. C wyższa od średniej wieloletniej. Australia w tym czasie doświadczyła najcieplejszej od 105 lat wiosny. Średnia temperatura tego kontynentu była wyższa aż o 1,67 st. C od średniej z tego okresu, wyliczonej z trzydziestolecia 1961-1990.

  Nie tylko na południowej półkuli od września do listopada było tak gorąco. Austria również zanotowała najcieplejszy okres od 1767 roku. Wyższe temperatury zarejestrowali także Niemcy, Duńczycy, Francuzi i Szwajcarzy.

  Najcieplejszy rok? Wiele na to wskazuje

  Eksperci przeanalizowali już 11 miesięcy 2014 roku. Średnia temperatura tego okresu jest o 0,68 st. C wyższa od trzydziestolecia 1961-1990, z czego temperatura nad kontynentami jest wyższa aż o 0,95 st. C, a na powierzchni oceanów o 0,57 st. C. Klimatolodzy tłumaczą, że żeby rok 2014 zaliczyć do rekordowo ciepłego, średnia temperatura w grudniu powinna być wyższa o co najmniej 0,42 st. C.

  Badania pokazują, że istnieje naprawdę duża szansa na to, że rok 2014 zostanie okrzyknięty najgorętszym w historii pomiarów meteorologicznych. Jednak do pełnego werdyktu musimy jeszcze poczekać. Meteorolodzy muszą przeanalizować jeszcze grudzień i dopiero wtedy wszystko będzie jasne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brednie i propaganda
  nastepny pretekst globalnego ocieplenia
  ~misiek /2014-12-28 18:07
 • @Mirek
  Gdzie ty mieszkasz, że było ci zimno? W piwnicy? Ja mieszkam na Dolnym Śląsku i potwierdzam, że było ciepło.
  ~specu /2014-12-27 16:27
 • Listopad w tym roku był wyjątkowo zimny i pochmurny.
  Listopad w 2014 roku w Polsce był wyjątkowo pochmurny i zimny. Od 12 listopada w Polsce praktycznie zapanowała zima. Mimo iż nie było śniegu to było wyjątkowo nieprzyjemnie czyli zimno (okresami mroźnie) ,ponuro i wilgotno. Także z tym ciepłem to chyba znowu jakaś propaganda.
  ~Mirek /2014-12-27 13:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...