Informacje
 • Teleskop Keplera w trybie nieaktywnym

  16-05-2013 09:48 Awarii uległy dwa z czterech silników sterujących ustawieniem teleskopu
  Teleskop Keplera w trybie nieaktywnym

  Teleskop Keplera już wkrótce może przejść na emeryturę

  NASA

  Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny. Krążąca po orbicie okołosłonecznej sonda przez kilka lat pracy zbierała ogromne ilości danych. Jeśli jednak nie uda się naprawić usterki, teleskop zostanie wyłączony.

  Po 6 latach pracy teleskop Keplera został przełączony w stan nieaktywny. Naukowcy, kontrolujący jego lot na co dzień, przekierują go na tzw. orbitę spoczynkową i zdecydują, czy będzie poddany naprawie po wtorkowej awarii silników, czy zostanie zupełnie wyłączony.

  Kosmiczna emerytura

  Decyzję o przełączeniu go na tzw. stan spoczynku NASA podjęła po serii licznych usterek. Aktualnie działają tylko dwa z czterech silników, które umożliwiały naukowcom precyzyjne ustawienie teleskopu w kosmosie.

  - Mimo wszystko, nie skazywałbym Keplera na wyłączenie - uważa John Grunsfeld, jeden z naukowców pracujących w zespole obsługującym teleskop. Prace nad przywróceniem jego sprawności wciąż trwają.

  W związku z wtorkową usterką silnika, agencja kosmiczna ogłosiła że sonda zostanie przełączona na tryb "safe mode". Oznacza to, że będzie swobodnie orbitowała, aż naukowcy nie podejmą decyzji, co dalej. W chwili obecnej trwają intensywne prace nad

  umieszczeniem jej na bezpiecznej orbicie. To da naukowcom czas na podjęcie decyzji i ewentualne zdalne naprawy.

  Oko na nowy świat

  Główną misją sondy było szukanie w kosmosie planet podobnych do Ziemi. Obserwowała także egzoplanety i podwójne układy gwiazd, tzw. gwiazdy zmienne zaćmieniowe. Do 1 stycznia 2013 r. sonda przekazała dane o 105 planetach podobnych do Ziemi, 2321 potencjalnych planetach i o 2165 układach zaćmieniowych.

  Imponująca ilość danych, jakie przesłał teleskop pozwoliła naukowcom znacząco rozwinąć wiedzę o kosmosie. Przyczynił się w dużej mierze do lepszego poznania m. in. egzoplanet, które interesują naukowców od wielu lat. Pozwolił także uwierzyć, że kiedyś ludzie mogliby zamieszkać na innej planecie - potencjalnych kandydatów na nowy dom znalazł aż 105.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To wszystko przez Obcych
  Obcy popsuli teleskop po wykryciu ich systemu KIC coś tam ... ;-)
  ~Rabbit /2015-10-18 17:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...