Informacje
 • Te zwierzęta to najwięksi mordercy świata

  16-09-2017 18:08 Co łączy seksualny kanibalizm i pojedynki kolibrów?

  Wilki walczą ze sobą o dominację w watasze

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / Tambako the Jaguar, film: Białowieski Park Narodowy

  Choć może się wydawać, że to człowiek najczęściej morduje przedstawicieli swojego własnego gatunku, w rzeczywistości nie jest nawet w czołówce. Nawet najbardziej niepozorne zwierzęta okazują się bezwzględnymi mordercami.

  Homo sapiens nie jest jedynym stworzeniem, które morduje innych przedstawicieli swojego gatunku. W naturze ten proceder jest stosunkowo powszechny, ale motywacje poszczególnych gatunków się różnią.

  Do zwierząt, które są prawdziwymi rekordzistami, należą zarówno drapieżniki, jak i roślinożercy.

  Najróżniejsze podłoża

  Wśród insektów i pajęczaków stosunkowo często można spotkać się z seksualnym kanibalizmem. Samce i samice pożerają swoich partnerów lub swoje partnerki podczas kopulacji - najlepiej znanym owadem, który lubuje się w kanibalizmie, jest chińska modliszka Tenodera sinensis, ale zdarza się to również czarnym wdowom, śmiertelnie niebezpiecznym pająkom.

  Zwierzęta nie zawsze mordują jedynie po to, aby się posilić. Czasami oznaczają w ten sposób swoje terytorium. Pielęgnice tak zaciekle bronią swojego terytorium, że często biorą udział w walkach na śmierć.

  Także ptasie pojedynki potrafią doprowadzić do tragedii. Niektóre gatunki niepozornych kolibrów ewoluowały na tyle, by ich dzioby służyły nie tylko do spijania nektaru, lecz także do przeszywania wrogów. Za powietrznymi pojedynkami kolibrów stoi samcza potrzeba dominacji i walka o samicę. Podobne walki toczą wilki, podczas gdy samce zachodnich ropuch otaczają samicę tak ścisłym kordonem, że zdarza im się ją zadusić.

  Najbardziej mordercze zwierzę świata

  W 2016 roku hiszpańscy badacze przeanalizowali ponad cztery miliony udokumentowanych zgonów zwierząt w obrębie 1024 gatunków ssaków. Może się wydawać, że to ludzie są tu rekordzistami, jednak w rzeczywistości nie zakwalifikowali się nawet do pierwszej trzydziestki morderców. Prym wiodą tu wilki, lwy i małpy.

  Badacze dowiedli, że nawet zwierzęta postrzegane jako łagodne w rzeczywistości są bezlitosnymi mordercami. Szynszyle, wiewiórki ziemne, a nawet dzikie konie, gazele i jelenie mordują przedstawicieli własnego gatunku z niepokojącą częstotliwością.

  Wyjątkowo zaskakujące jest jednak to, że najbardziej morderczym spośród zwierząt jest... surykatka. Aż co piąta ginie z rąk swoich pobratymców.

  Homo sapiens - wątpliwy rekordzista

  Badania te nie uwzględniają jednak motywacji, które kierują poszczególnymi gatunkami, a te różnią się między ludźmi i pozostałymi gatunkami zwierząt. Większość przypadków wewnątrzgatunkowego morderstwa sprowadza się do dzieciobójstwa.

  Wewnątrz niektórych grup ssaków wybijanie miotu służy wymuszaniu posłuszeństwu wewnątrz grupy.

  Ludzie należą do zdecydowanej mniejszości w świecie zwierząt - wraz z lwami, wilkami oraz hienami - która morduje przede wszystkim dorosłe osobniki swojego gatunku.

  I chociaż nie należymy do trzydziestu najbardziej morderczych zwierząt świata, jesteśmy prawdziwymi rekordzistami w kwestii mordów dokonywanych na dorosłych - tu nie ma zwierząt, które mogą nam dorównać. Jak stwierdził harwardzki biolog Richard Wrangham - człowiek to "morderca jedyny w swoim rodzaju".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wcale nie jest tak dobrze
  Prawie że można by odetchnąć, że człowiek nie jest taki zły skoro inne gatunki same bardziej się "przerzedzają". Po pierwsze, wystarczy jedna wojna jądrowa żeby człowiek już żadnemu stworzeniu nie dał szans w tej statystyce. Po drugie i najważniejsze - żadne zwierze nigdy nie spowoduje takiej zagłady jaką homo sapiens gotuje każdej innej formie życia i z tego powodu to jednak człowiek jest absolutnie największym mordercą świata.
  jawotr /2017-09-16 22:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...