Informacje
 • Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

  14-02-2012 18:52 Śniegi w zachodniej Europie widziany z kosmosu
  Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

  Większa część Francji znalazła się pod śniegiem

  modis.gsfc.nasa.gov

  Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

  Satelitarne zdjęcie MODIS-a pokazuje prawdziwy koloryt pokrytej śniegiem Francji i części Wielkiej Brytanii.

  Winny ostrej zimy jest syberyjski antycyklon

  W najzimniejszych porach roku, kiedy nad północno-wschodnią Syberią występują arktyczne masy powietrza, może tworzyć się tzw. antycyklon syberyjski, zwany także syberyjskim wyżem. Antycyklon ten jest jednym z głównych źródeł polarnych mas powietrza, które docierają do wschodniej, a czasami także zachodniej Europy.

  Antycyklon to rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla wyżów barycznych, z wirowym układem wiatrów w obrębie wyżu. Na półkuli północnej kierunek wiania wiatru jest zgodny z kierunkiem ruchu wkazówek zegara, zaś napołudniowej przeciwny do kierunku wskazówek zegara. Taki układ wynika z działania siły Coriolisa.

  70 hPa różnicy

  Na początku lutego właśnie taki, wyjątkowo silny antycyklon powstał nad północną Rosją. W jego centrum panowało niezwykle wysokie ciśnienie atmosferyczne, sięgające 1061 hPa. W zetknięciu z niżem znad Grenlandii i dochodzącą do 70 hPa różnicą ciśnienia atmosferycznego pomiędzy ośrodkami, nad Europę tłoczyło się bardzo zimne powietrze, które przyniosło siarczyste mrozy.

  Zima dotknęła 22 kraje Europy

  Ostrzeżenia o niskich temperaturach i śnieżycach wydały w sumie 22 europejskie kraje, w tym Francja. W kraju, w którym kilkustopniowy mróz był dotąd niezwykłą rzadkością, zanotowano temperatury dochodzące -17 st. C.

  Zimno dotarło także do północnej Afryki. Wyjątkowo rzadkie opady śniegu pojawiły się np. w Algierii. W całej Europie zima zebrała także śmiertelne żniwo, pochłaniając ok. 700 ofiar.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Antycyklon zwany wyżem
  Sympatyczny artykuł. Podoba mi się kiedy temat, o którym ktoś pisze jest dla niego samego odkryciem. Łatwiej wtedy o świerze spojrzenie, które zawsze jest dla czytelnika miłe w odbiorze. Podoba mi się też, kiedy autor zna języki obce i potrafi tekst w takim języku zrozumieć. To czy potrafi przetłumaczyć go sobie na polski już nie ma takiego znaczenia. Nawet lepiej kiedy nie potrafi, bo wtedy znów wieje świerzością i (na przykład) coś co jest w mowie potocznej, od dziesiątek lat, "wyżem barycznym" staje się "antycyklonem". A to z kolei sprawia, że jest njus zwany także newsem.
  Słowo "antycyklon" oczywiście także funkcjonuje w języku polskim. Mówi tak meteorolog naukowiec kiedy z innym meteorologiem naukowcem wymienia poglądy w żargonie meteorologów i kiedy ma wrażenie, że ich rozmowa może być podsłuchiwana. Przez szpiega, na przykład. Raczej nie tego z Krainy Deszczowców, bo ten z pewnością w meteoterminologii oblatany. Carramba.
  ~meteopata /2012-02-15 14:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...