Informacje
 • Szczęściarze: w nocy, oprócz fajerwerków,
  podziwiali zorzę polarną

  01-01-2016 07:29 Burza magnetyczna może zaowocować zorzą

  Fot.: Zorza polarna to niesamowite zjawisko naturalne, film: rozbłysk na Słońcu

  Fot.: Shutterstock

  Na zakończenie 2015 roku m.in. w Kanadzie i w Norwegii na niebie zalśniła zorza polarna. Miejscami jej barwy były niezwykle intensywne.

  W Kanadzie, północnych regionach Stanów Zjednoczonych oraz w Norwegii w nocy z czwartku na piątek zaobserwowano światła północy. Zorza polarna miejscami była wyjątkowo intensywna.

  Na północnej półkuli już w nocy ze środy na czwartek pojawiła się zorza polarna. Widziano ją w Kanadzie m.in. w okolicach Seattle.

  Aktywne Słońce

  Światła północy można było podziwiać w niektórych regionach, ponieważ na Słońcu w poniedziałek 28 grudnia doszło do koronalnego wyrzutu masy o klasie M.

  Burza magnetyczna

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...