Informacje
 • Superszybkie pająki koszmarem globalnego ocieplenia

  18-04-2015 19:20 Czy może nas spotkać coś gorszego?

  Nowe wyniki badań sugerują, że globalne ocieplenie może spowodować nie tylko wzrost populacji pająków, ale również sprawić, że będą coraz szybsze.

  Problem rosnącej temperatury na naszej planecie spędza wielu naukowcom sen z powiek. Konsekwencje w postaci powodzi, suszy, podnoszenia poziomu wody w morzach oraz topnienia lodu na biegunach przywodzą na myśl zapowiedź apokaliptycznego końca świata. Jednak jest coś jeszcze, co może zmienić się wraz ze zmianą klimatu, powodując prawdziwą panikę. Tym koszmarem jest plaga pająków.

  Szybkie pająki

  W najnowszych badaniach, które zaprezentowano na łamach "Experimental Biology", przeanalizowano zdolności motoryczne pajęczaków w zależności od temperatury powietrza.

  Wszystko sprowadza się do tego, w jaki sposób poruszają się pająki. Zamiast mięśni do poruszania kończynami używają one hemolimfy. Przeprowadzono badanie, które polegało na umieszczeniu pajęczaka w ośrodkach o różnej temperaturze, a następnie określono jego motoryczności. Okazało się, że w temperaturze 15 st. C zwierzę było leniwe i powolne, jednak wraz z ogrzaniem pomieszczenia do 40 st. C zwiększyło swoją prędkość poruszania trzykrotnie. Dlaczego? Bo rozgrzany płyn jest szybciej transportowany w ciele, a tym samym umożliwia szybsze poruszanie kończynami. Jednak większa ilość małych kroków sprawia, że ruch wygląda na niekontrolowany, a pająk jest "nieporadny".

  Niezdolność do koordynacji kończyn w wysokich temperaturach może wyjaśniać, dlaczego teksańska tarantula brązowa, zamiast wykorzystywać ciepło dnia, zaczyna polowanie dopiero o zmierzchu.

  Będą też większe

  Duńscy naukowcy już kilka lat temu udowodnili, że wzrost temperatury będzie sprzyjał rozmnażaniu pająków, gdyż dłuższe lato oznacza dłuższy okres polowań. Z tego samego powodu będą też osiągały coraz większe rozmiary, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla osób cierpiących na arachnofobię.

  Poniższy film przedstawia ocieplenie klimatu na modelu średnich temperatur w latach 1954-2013.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Buhaha
  Ale bzdura! ale swoją drogą można wybić wszystkie owady tak jak zrobili to w Panamie. Pieprzyć ekologie i ekologów.. Człowiek nie ma wpływu na ocieplenie klimatu. Jeden wulkan = 100 lat pracy światowej gosp
  ~szyderca /2015-06-07 16:22
 • Horror
  A myszy olbrzymy i szczury?
  ~zenon /2015-04-20 00:44
 • Wardęga już zlapal takiego
  Widzialem film ....to wszystko prawda
  ~Tommy /2015-04-19 20:20
 • Im więcej pająków tym mniej karaczanów xD
  :')
  ~cjdjaozjd /2015-04-19 08:59
 • Pająki 2
  Do "banderland"....he,he dobrze napisane.......
  krygulec /2015-04-19 07:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...