Informacje
 • Słońce zmienia bieguny. Skutki? Burze na Jowiszu, zorze na Ziemi

  12-11-2013 12:16 Przebiegunowanie Słońca niesie skutki dla wszystkich planet naszego układu

  Przebiegunowanie Słońca zachodzi co 11 lat

  NASA

  Słońce jest coraz bliżej całkowitego przebiegunowania. Północny biegun magnetyczny już zmienił swój znak, południowy uczyni to lada chwila - informują naukowcy z Uniwersytetu Standforda, którzy od niemal 40 lat prowadzą badania nad centralną gwiazdą naszego układu.

  Co około 11 lat dochodzi do przebiegunowania Słońca. Zjawisko polega na nowym organizowaniu się wewnętrznego dynama magnetycznego gwiazdy. Nadchodzące odwrócenie pola będzie punktem środkowym 24 cyklu słonecznego (licząc od początku badań).

  Słabnie do zera i rodzi się na nowo

  Północny biegun magnetyczny już dawno zmienił znak, a południowy zrobi to niedługo. A jak wygląda przebieg tego procesu? - Najpierw pole magnetyczne słabnie, jego natężenie spada do zera, a następnie ponownie wzrasta, tym razem z przeciwnym znakiem - czytamy w oświadczeniu Todda Hoeksema, heliofizyka z Uniwersytetu Standforda. Eksperci wyjaśniają przy tym, że zjawisko przebiegunowania zachodzi przez długi okres, zazwyczaj kilku miesięcy.

  Burze na Jowiszu, zorze na Saturnie

  Pomimo tego, że istota procesu wydaję się być banalna, przebiegunowanie oddziałuje na wszystkie planety Układu Słonecznego. - Na Jowiszu pojawiają się burze, na Saturnie powstają zorze - wylicza naukowiec.

  Również na Ziemi w tym czasie może dojść do nasilenia zórz. Przebiegunowanie, a raczej burza magnetyczna, która będzie mu towarzyszyć, może negatywnie odbić się na życiu na Ziemi. Bowiem pole magnetyczne Słońca oddziałuje na pole magnetyczne Błękitnego Globu, a co za tym idzie pojawiają się zakłócenia w funkcjonowaniu systemu GPS czy na przykład w sieci elektroenergetycznej.

  Naukowcy jednak studzą obawy i uspakajają, że tegoroczne przebiegunowanie nie powinno negatywnie wpłynąć na komfort życia na Ziemi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zastanawiam się jaki wpływ przebiegunowanie słońca ma wpływ na bieguny magnetyczne ziemi.
  Jak się bawiłem małymi magnesami to gdy się obróci jeden drugi obraca się sam. Nie twierdzę że nastąpi z tego powodu przebiegunowanie na ziemi ale słońce chyba działa na ziemię po takim przebiegunowaniu z pewną siłą. Po takim przebiegunowaniu bieguny magnetyczne ziemi powinny się chyba przynajmniej przesunąć. A może na pole odległość ziemi od słońca jest po prostu za duża dla pola magnetycznego?
  ~Krzysiek /2013-11-13 08:53
 • Pole magnetyczne o jednym kierunku
  Tak sie zastanawiam jak to w ogole jest możliwe...
  ~Ksha /2013-11-13 01:27
 • o słoneczku
  są filmy na you tubie które pokazują jak słońce goni w naszej galaktyce spiralnej. Wszystkie nasze planety i ziemia okrążają słońce .To widowiskowe. Ciekawy jestem jaka jest temperatura w ogonie słońca i jak szybko zasuwa do przodu
  ~Astronom /2013-11-12 18:31
 • ~Rysa
  To znaczy tylko tyle, że "pólnocny" się jeszcze nie "urodził" i siedzi w środku czaszy.
  ~cynik /2013-11-12 14:41
 • sprostowanie
  Proces przebiegunowania na Słońcu trwał 14 miesięcy i zakończył się w sierpniu 2013 roku. Teraz Słońce będzie powoli cichnąć. Mogą być pojedyncze aktywne skupiska plam, jak to było ostatnio.
  ~metek /2013-11-12 14:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...