Informacje
 • Skórka od banana, opatrunek z surowego mięsa i człowiek przebrany za niedźwiedzia. Ig Noble rozdane

  19-09-2014 14:45 Nagrodzono śmieszne, ale ważne badania
  Skórka od banana, opatrunek z surowego mięsa i człowiek przebrany za niedźwiedzia. Ig Noble rozdane

  Ig Nobel powędrował do naukowców, którzy zbadali ryzyko upadku związane z nadepnięciem na skórkę banana

  Shutterstock

  Ogłoszono laureatów tegorocznych Ig Nobli. Nagrody powędrowały m.in. do autorów badania właściwości poślizgowych skórki banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie.

  Spośród dziesięciu nagród cztery powędrowały do naukowców w szczególny sposób zajmujących się jedzeniem. Ig nobla otrzymali m.in. naukowcy z Japonii, którzy zasłużyli się w dziedzinie fizyki. Specjaliści zbadali ryzyko upadku wynikające z nadepnięcia na skórkę od banana.

  Kolejnymi tematami podejmowanymi przez tegorocznych laureatów Ig Nobli były: możliwość wykorzystania dziecięcej kupy do produkcji sfermentowanych kiełbasek, metoda powstrzymania krwawienia z nosa za pomocą plastrów wieprzowiny i analiza reakcji mózgu u ludzi, którzy widzą na grzance kształt twarzy Jezusa.

  Kot a psychika człowieka

  Nagrody trafiły również do naukowców mierzących cierpienie osoby oglądającej marne dzieło sztuki (w tym wypadku był to obraz) - i sprawdzających, czy posiadanie kota może zaszkodzić psychice. Kolejny z docenionych tematów dotyczył psychopatycznych skłonności osób, które rutynowo wstają późno z łóżka.

  Faworytem pomysłodawcy Ig Nobli (wydawcy "Annals of Improbable Research" Marca Abrahamsa) była praca naukowców z Norwegii i Niemiec testujących reakcję renifera na ludzi przebranych za niedźwiedzie polarne. - W życiu nie spotkałem nikogo, kto przebierałby się za niedźwiedzia, żeby nastraszyć renifera - tłumaczył Abrahams.

  Psy zależna od pola magnetycznego Ziemi

  Do grona laureatów trafili też naukowcy z Czech, Niemiec i Zambii, którzy ustalili, że psy podczas defekacji wolą się ustawiać wzdłuż linii pola geomagnetycznego Ziemi, biegnących w kierunku północ-południe. Doceniono też włoski rządowy Narodowy Instytut Statystyki za pomysł wzmocnienia gospodarki Włoch poprzez włączenie do budżetu podatków z nierządu, handlu narkotykami, przemytu itp.

  W intencji pomysłodawcy Ig Nobli, przyznawanych od 1991 r., nagrody te przypadają autorom badań, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia. Nagradzane prace mają często faktyczną wartość naukową, a ich żartobliwa forma jest dodatkowym atutem. Ceremonia ogłoszenia laureatów budzi duże zaciekawienie i podnosi zainteresowanie badaniami na miesiąc przed ogłoszeniem nazwisk tradycyjnych "poważnych" noblistów.

  Nagrody wręczono podczas ceremonii zorganizowanej w czwartek (według naszego czasu przypadła ona na noc z czwartku na piątek) na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Massachusetts. Spotkanie uświetniła trzyaktowa mini-opera poświęcona ludziom, którzy przestali normalnie jeść - i zaczęli się odżywiać wyłącznie pigułkami. Inspiracją dla autorów dzieła był twórca diety tabletkowej, jeden z dyrektorów w Google, Ray Kurzweil.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....