Informacje
 • "Skaczące jeże" mają być skuteczniejsze od Curiosity

  03-01-2013 08:55 Nadchodzi nowa generacja łazików kosmicznych
  "Skaczące jeże" mają być skuteczniejsze od Curiosity

  Oto nowa generacja łazików

  Stanford Department of Aeronautics and Astronautics

  "Skaczące jeże" mają zastąpić Curiosity. Nowe łaziki, nad którymi pracują amerykańscy inżynierowie kosmiczni, to kolczaste kule w niczym nie przypominające pojazdów, do których się już przyzwyczailiśmy.

  Uniwersytet Stanforda, Instytut Technologii w Massachussetts oraz Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA wspólnie pracują nad rewolucją w dziedzinie łazików planetarnych. Mają one przestać przypominać dotychczasowe łaziki - np. Spirit czy Curiosity, dzięki czemu zyskają większą funkcjonalność.

  Prace nad Phobos-Surveyor

  Trzy amerykańskie ośrodki badawcze tworzą Phobos-Surveyor - statek kosmiczny, który odwiedzi Fobosa, jeden z księżyców Marsa. Bardzo ważnym jego elementem będą kolczaste kule, które w pewnym momencie odłączą się od statku-matki pozostającego na orbicie i wylądują na powierzchni Fobosa.

  "Skaczące jeże"

  "Jeże", jak nazywają je twórcy, będą podróżować po księżycu, obracając się. Dzięki kolcom łaziki nie tylko nie utkną w miękkim podłożu, lecz także będą mogły pokonywać większe odległści i trudniejsze przeszkody, np. kaniony, za pomocą skoków. Oznacza to, że na Fobosie, gdzie siła grawitacji jest 1000 razy słabsza niż na Marsie, "jeże" będą mogły wykonywać powietrzne akrobacje, o jakich Curiosity może jedynie pomarzyć.

  Ponadto łaziki będą pozostować w stałej łączności ze statkiem-matką, dzięki czemu na Ziemię trafią bardzo dokładne pomiary - prowadzone zarówno z orbity, jak i z powierzchni badanego księżyca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • no no
  ciekawy spżęt ale jak to będzie pobierać prubki i wogule ?
  ~Pasionata /2014-09-02 21:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...