Informacje
 • "Selfie" z Marsem w tle. Rosetta (nie)próżnuje i wyprzedza trendy

  25-02-2014 10:38 Strzeliła sobie "sweet focię" zanim Facebook stał się polskojęzyczny

  W chwili zwolnienia migawki Rosettę od powierzchni Marsa dzieliło zaledwie 1000 km

  ESA/Rosetta/Philae/CIVA

  Tzw. selfie, czyli autoportret z perspektywy własnej ręki z obiektywem wycelowanym w twarz to najpopularniejszy kadr zdjęć publikowanych przez użytkowników portali społecznościowych. Zrobił je sobie zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i wielu celebrytów czy zupełnie anonimowych ludzi. Nie każdy może pochwalić się jednak klasycznym "selfie", w tle którego jest... Mars, oddalony "zaledwie" kilkaset kilometrów.

  Zdjęcie uwiecznia moment podchodzenia do czwartej od Słońca planety w naszym układzie. Rosettę dzieliło wówczas od powierzchni Marsa około 1000 km. Cztery minuty później między sondą a Czerwoną Planetą odległość była równa 250 km, co pozwoliło jej na nabranie prędkości i dalszy lot w kosmos.

  Żółta Czerwona Planeta w tle

  Zdjęcie pierwotnie zostało wykonane w czerni i bieli. Z powodu rocznicy zostało jednak poddane drobnej korekcie, która zamieniła Czerwoną Planetę w... żółtą.

  Zdjęcie zostało bowiem wykonane dokładnie 7 lat temu, w dniu 25 lutego 2007 roku. Innymi słowy - Rosetta wyprzedziła wszystkich. Nawet ziemskie trendy, obowiązujące w społecznościowych portalach, zalanych obecnie milionami zdjęć z podobnej perspektywy.

  Dodająca sił drzemka

  Sonda Rosetta została wysłana 2 marca 2004 roku, a po kilku latach lotu uśpiona. Obudzono ją pod koniec stycznia - centrum obsługi na Ziemi odebrało od niej sygnał potwierdzający sprawność w dniu 20 stycznia 2014 roku.

  Po skalibrowaniu trajektorii lotu kontynuuje swoją misję, przemierzając kosmos w stronę komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Według planu dogoni kosmiczną skałę w listopadzie b.r., i dokona precedensowych w nauce procedur badawczych zrzucając na powierzchnię komety lądownik.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a czy?
  a czy kontakt lądownika z kometą nie zmieni jej trajektorii lotu?
  ~jok /2014-11-12 09:46
 • Selfie i astronomia
  chodzi o to że badania kosmosu też moga być trendy. Napisane jest dla 14 latek żeby się tym zainteresowały. Tak myślę. Jak przegladam artykuły o tej misji to komentarzy jest 1 lub 3 bo wszystkie głupki oglądają kucharzy albo gwaizdy na lodzie albo biją się na stadionie. Więc ktoś próbuje zainteresować astronomią młodych ludzi. Bo w to co gracie na kompach dzieję się właśnie naprawdę. Teraz.
  ~Hajdy /2014-11-09 23:40
 • O co chodzi?
  Widzę, tu jakiś straszny dysonans. Cały wstęp do artykułu jest jak dla głupiutkiej 14-latki, a w reszcie artykułu znajdziemy takie pojęcia jak: precedens lub skalibrowanie trajektorii. O co chodzi?
  ~jar /2014-02-25 12:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...