Informacje
 • Rysie dostały "luksusowy apartament"

  23-04-2012 20:38 Zobacz nowy wybieg we wrocławskim zoo

  Nowym wybieg dla wrocławskich rysi

  foto: PAP/Maciej Kulczyński, wideo: tvn24

  We wrocławskim zoo powstały nowe wybiegi dla rysiów. Większe, lepsze i zmyślniej urządzone. Mają 1400 m kw., specjalną platformę do wylegiwania się zwierząt, a zwiedzający mogą obserwować je z wyniesionych do góry pięciu punktów obserwacyjnych. - To luksusowy apartament - żartuje dyrektor wrocławskiego zoo, Ryszard Ratajszczak

  Wybieg, w którym obecnie znajdują się rysie, jest sześciokrotnie większy niż ich poprzednie pomieszczenie. Podłoże jest trawiaste, a drzewostan naturalny.

  Badacz na wybiegu

  Zwierzęta powoli się aklimatyzują. Są co prawda jeszcze trochę nieśmiałe, ale szybko się uczą. Rysie można oglądać z pięciu punktów obserwacyjnych, jeden z nich znajduje się na poziomie pierwszego piętra, co daje jeszcze lepszą widoczność.

  W jednym z nich, największym, znajduje się "pokój badacza" - ekspozycja edukacyjna pokazująca jak wygląda miejsce pracy biologów działających w terenie. Znajdują się tam narzędzia używane do monitoringu rysi: obroża z radionadajnikiem, karty zapisu wyników oraz mapa z naniesionymi lokalizacjami wybranych zwierząt. "Pokój badacza" jest też dobrym punktem obserwacyjnym; widać z niego teren  na którym znajdują się rysie.

  Największy kot Europy

  Ryś to trzeci największy europejski drapieżnik po niedźwiedziu brunatnym i wilku. Jest również największym kotem naszego kontynentu.

  Charakterystyczną cechą rysia są uszy zakończone czarnymi pędzelkami. Jego łupem padają sarny, kozice oraz inne zwierzęta kopytne. Gdy brakuje większych roślinożerców poluje na zające, ptaki i drobne gryzonie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...