Informacje
 • "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  01-11-2014 20:30 Naukowcy są na 95 proc. pewni, że gazy emitowane przez człowieka zmieniają klimat
  "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  Globalne ocieplenie skutkiem działalności człowieka?

  Shutterstock

  Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.

  Dokument, który kompiluje ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty po całonocnych rozmowach. Ma zostać zaprezentowany w Kopenhadze w niedzielę o godz. 11.

  Poza omówieniem wpływu człowieka na klimat, autorzy raportu mają zaprezentować zachodzące obecnie niekorzystne zmiany (np. topnienie lodu w Arktyce), które mogą stać się nieodwracalne, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych - zapowiada agencja AP.

  95 procent pewności

  Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu - zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

  W dokumencie mają zostać zarysowane scenariusze ukazujące, w jaki sposób proces ocieplania może zostać powstrzymany, jeśli systemy energetyczne na świecie zostaną przeorientowane na odnawialne źródła energii (np. wiatr lub energia słoneczna). Mowa jest także o zastosowaniu technologii umożliwiających odzyskiwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • globalne szalenstwo
  Najwieksze oszustwo naukowe w historii jest faktem i nic tego juz nie zmieni. Polityka zawsze wygra.
  ~bezza /2014-11-02 01:54
 • od 10 lat
  Od 10 lat wiadomo ,że za ocieplaniem klimatu stoi człowiek. Jedynie w zacofanych krajach opalanych węglem, z dużą ilością wydobywczych lobbystów, panuje pogląd ,
  że jest inaczej. Żałosna ignorancja nauki i wiedzy.
  ~dargo /2014-11-01 23:50
 • Globalne ocieplenie
  Zgadzam się, że temperatura zmienia się na Ziemi dość cyklicznie. Bywały okresy cieplejsze i zimniejsze. No i teraz powinien być zimniejszy...
  ~Adam /2014-11-01 22:18
 • Wpływ człowieka
  Oczywiści, że rozsądnie myślący ludzie rozumieją, że człowiek wpływa na zmianę klimatu. Kwestią jest czy coś z tym zrobimy, czy skończymy jak ludzie z wyspy Wielkanocnej.
  ~apostata /2014-11-01 22:02
 • Hodowla zwierząt i zmiany klimatu
  W raporcie o powyższym tytule podawano, że za 51% całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych odpowiada hodowla zwierząt. I chyba nie wiele się zmieniło...
  To więcej niż wszystkie środki transportu i elektrownie razem wzięte. Tymczasem stale, na prawie całym świecie obowiązuje zmiana czasu, która co roku wprowadza na około dwa miesiące zamieszanie w życie zwierząt hodowlanych. Automatyzacja procesów hodowlanych. A to budzą się za wcześnie, a to budzone są za wcześnie... Są podenerwowane i "emitują" więcej gazów... Wystarczyłoby zaprzestać bezpodstawnej praktyki, aby zmniejszyć emisję gazów... I to nie wielkim kosztem.
  ~Warg /2014-11-01 21:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...