Informacje
 • "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  01-11-2014 20:30 Naukowcy są na 95 proc. pewni, że gazy emitowane przez człowieka zmieniają klimat
  "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  Globalne ocieplenie skutkiem działalności człowieka?

  Shutterstock

  Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.

  Dokument, który kompiluje ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty po całonocnych rozmowach. Ma zostać zaprezentowany w Kopenhadze w niedzielę o godz. 11.

  Poza omówieniem wpływu człowieka na klimat, autorzy raportu mają zaprezentować zachodzące obecnie niekorzystne zmiany (np. topnienie lodu w Arktyce), które mogą stać się nieodwracalne, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych - zapowiada agencja AP.

  95 procent pewności

  Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu - zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

  W dokumencie mają zostać zarysowane scenariusze ukazujące, w jaki sposób proces ocieplania może zostać powstrzymany, jeśli systemy energetyczne na świecie zostaną przeorientowane na odnawialne źródła energii (np. wiatr lub energia słoneczna). Mowa jest także o zastosowaniu technologii umożliwiających odzyskiwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zmiany klimatyczne
  Wycinanie lasów, to też fikcja? Wydobywanie kopalin, uwalnianie z nich CO2 to też fikcja? Nie trzeba szukać, aby się przekonać, jak człowiek zmienił świat. Klimat jest też zależny. Lepiej działać póki czas. Potem może być za późno.
  ~Maciek /2016-03-16 09:48
 • Ocieplenie Kliematu
  Globalne ocieplenie jest tylko i wyłącznie naturalną zmiana w atmosferze i człowiek tylko w kilku promilach jest w stanie przyczynić się do zmian. Wszelkie działania, prowadzące do wmówienia ludziom,że jest inaczej mają prowadzić do ogłupienia społeczeństwa , tak aby ono nie protestowało przed przeznaczaniem coraz większych sum pieniędzy na rzekomą walkę z tym procesem. Zwracajmy na to uwagę i nie dajmy się wpuszczać w maliny. Globalne ocieplenie to niesamowity biznes, w którym można w bardzo łatwy sposób wyrwać ogromne sumy pieniędzy przez korporacje i łapówki.
  ~Geograf /2014-11-03 13:20
 • Za "niemal pewność" płacimy takie pieniądze ???
  To jakaś kpina ! ,kto czerpie z tego zyski i dlaczego uczestniczy w tym procederze tylko Europa ???
  ~Ksmamona /2014-11-03 09:38
 • fikcja
  Poniekąd słusznie na prezentowanym zdjęciu pokazano chłodnie kominowe – para wodna jest głównym gazem cieplarnianym (choć niektórzy zdają się o tym nie wiedzieć). Natomiast realny wpływ człowieka na cykliczne zmiany klimatu jest fikcją. Jeśli jakaś zależność między tzw. globalnym ociepleniem a działalnością człowieka zachodzi, to jest ona raczej znikoma. W tego typu raportach wspomina się o różnych naukowcach i ekspertach. Chyba można już mówić o osobnej kategorii – naukowców od zmian klimatu. To podobna różnica jak pomiędzy ekspertami i ekspertami Macierewicza...
  ~sceptyk /2014-11-02 16:15
 • gowno prawda
  polityka...
  ~nick /2014-11-02 07:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...