Informacje
 • Rozczarowujące odkrycie w Szkocji. "Kręgi są z epoki Spice Girls, a nie z epoki brązu"

  22-01-2019 14:15 Krąg miał mieć ponad cztery tysiące lat
  Na greckiej wyspie Lesbos znaleziono skamieniałości drzewa Foto: Aberdeenshire Council | Video: Reuters

  Odkryty pod koniec roku kamienny krąg wywołał duże poruszenie wśród szkockich archeologów. Początkowo szacowano, że powstał ponad cztery tysiące lat temu. Niestety entuzjazm szybko opadł, gdy badacze poznali prawdę o tej "starożytnej" budowli.

  Kamienna formacja została odkryta w listopadzie na terenie hrabstwa Aberdeenshire w północno-wschodniej Szkocji.

  Archeolodzy od razu rozpoczęli badania nad znaleziskiem. Nieoczekiwanie jednak je przerwali, ponieważ dawny właściciel ziemi, na której stał kamienny krąg, skontaktował się z członkiem zespołu badawczego - Neilem Ackermanem. Przekazał, że zbudował krąg w latach 90. XX wieku.

  Replika kręgów

  Na terenie Szkocji znaleźć można wiele kamiennych kręgów. A teraz również ich replikę. Ackerman nazwał to odkrycie "rozczarowującym", ale liczy na to, że zostanie docenione.

  - Mimo że nie jest to starożytne miejsce, to znajduje się w fantastycznej lokalizacji i stanowi doskonały dodatek do krajobrazu - powiedział Ackerman.

  "Teraz wiemy, że kręgi są z epoki Spice Girls, a nie z epoki brązu" - tak napisała o odkryciu brytyjska stacja Sky News.

  Ackerman wytłumaczył też, że tego typu zabytki są trudne do datowania. - Z tego powodu w naszych archiwach uwzględniamy wszelkie repliki starożytnych zabytków na wypadek, gdyby później okazało się, że zostały błędnie zidentyfikowane - dodał.

  Kamienne kręgi

  Unikalne dla północnego wschodu Szkocji Leżące Kamienne Kręgi powstały w około 3500 do 4500 lat temu. Budowane były na bazie dawnych kopców. W starożytności używano ich do pochówku skremowanych ludzkich szczątków. Cechą charakterystyczną jest duży poziomy kamień otoczony dwoma pionowymi zwykle umieszczonymi między południowym wschodem a południowym zachodem okręgu. Niektórzy badacze uważają, że orientacja ta odzwierciedla położenie zachodzącego słońca w środku zimy, co byłoby ważną datą dla zajmujących się rolnictwem ludów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...