Informacje
 • Rosyjskie głuszce czekają na wypuszczenie na wolność

  09-10-2016 18:22 To już tradycyjna akcja
  Rosyjskie głuszce czekają na wypuszczenie na wolność

  W Puszczy Augustowskiej jest coraz więcej głuszców

  Jarosław Krawczyk / Rzecznik Prasowy RDLP w Białymstoku

  24 głuszce przywieziono z Rosji do Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), by wzmocniły miejscową populację tych ptaków. To element programu odbudowy populacji głuszca, który realizują leśnicy.

  Rosyjskie głuszce przebywają od tygodnia w specjalnej wolierze w sąsiedztwie rezerwatu "Kuriańskie Bagno" w nadleśnictwie Augustów. Ptaki przechodzą kwarantannę, są pod obserwacją weterynaryjną - poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Głęboki Bród, Tomasz Gałęzia.

  Głuszce mają już założone obrączki z numerkami, a te, które będą wypuszczone na wolność, mają również nadajniki telemetryczne, by można je było potem obserwować. Pod koniec października będzie wiadomo, kiedy głuszce zostaną wypuszczone na wolność; część z nich zostanie w ośrodku hodowli zachowawczej prowadzonego przez leśników. Tomasz Gałęzia poinformował, że termin wypuszczenia głuszców będzie zależał od kondycji ptaków. Ptaki są w dobrej formie. Być może zostaną wypuszczone w puszczy jeszcze jesienią.

  Odbudować populację

  Do Puszczy Augustowskiej przywieziono z Rosji z tajgi w Obwodzie Kirowskim 17 samic głuszca (kur) i 7 samców (kogutów). Głuszce są w różnym wieku. Najbardziej "dorodny" samiec waży cztery kilogramy i jak mówi Tomasz Gałęzia, leśnicy uważają, że może być ważny dla hodowli zachowawczej tych ptaków.

  Program odbudowy populacji głuszca będzie realizowany w Puszczy Augustowskiej do połowy 2018 r. Już wcześniej wsiedlono do puszczy 40 tych ptaków, pochodzących z Rosji. Głuszce są obserwowane dzięki nadajnikom telemetrycznym umieszczonym na ich grzbietach, bo ważnym elementem projektu jest zdobycie wiedzy o terytoriach, które zajmują ptaki po tym, jak się przemieszczają.

  Lubią żyć w ukryciu

  Głuszce są pod ochroną. Należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Obecnie populacja głuszca w Polsce to 350-500 osobników. Według informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, ocenia się, że w Puszczy Augustowskiej w 1997 r. było 60 głuszców, a w 2013 - 30-35 sztuk. Głuszce są wrażliwe na obecność ludzi, lubią żyć w ukryciu.

  Oprócz Puszczy Augustowskiej projekt ochrony głuszca jest również realizowany w Nadleśnictwie Ruszów w województwie dolnośląskim. Projekt jest dofinansowany z UE z programu Life oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na działania w Puszczy Augustowskiej przeznaczono osiem milionów złotych.

  Akcja zasiedlania Puszczy Augustowskiej odbywa się co roku. W październiku 2014 roku do tamtejszych lasów wpuszczono 40 głuszców:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  Mam nadzieję, że będą żyły, że żaden psychopata nie "pomyli" ich z kurą.
  paskuś /2016-10-09 20:54
 • uwaga
  Żeby nie było jak z Krymem...
  ~ciasna /2016-10-09 19:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....