Informacje
 • Rosnąca temperatura oceanów może doprowadzić do uduszenia się ludzkości

  03-12-2015 14:50 Fitoplankton przestanie produkować tlen

  Fot.: Fitoplankton, film: Globalne ocieplenie a wzrost poziomu wody w oceanach

  Fot.: NOAA Photo Library, film: NASA

  Gdy fitoplankton zawiedzie, tlen w atmosferze nie będzie nadawał się do użytku, bo najzwyczajniej go zabraknie. Katastrofa związana z globalnym ociepleniem może doprowadzić do "uduszenia" życia na Ziemi.

  Spadający poziom tlenu może stać się o wiele większym zagrożeniem dla życia na Ziemi niż powodzie.

  Badania prowadzone przez Sergeia Petrovskiego, profesora Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Leicester, wykazały, że wzrost temperatury oceanów o około 6 st. C (który niektórzy naukowcy prognozują na 2100 rok) może spowodować zatrzymanie produkcji tlenu przez fitoplankton. Ma to się stać poprzez nieprawidłowe zachodzenie procesu fotosyntezy.

  Możemy się udusić

  - Globalne ocieplenie skupia uwagę naukowców i polityków już od mniej więcej 20 lat. Dużo zostało powiedziane o jego tragicznych w skutkach konsekwencjach. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich są globalne powodzie, do których miałyby dojść na skutek roztopienia się antarktycznego lodu, gdyby ocieplenie przekraczało o kilka stopni temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Teraz jednak okazuje się, że nie jest to największe zagrożenie, jakie ocieplenie może przynieść ludzkości - twierdzi Petrovski.

  - Około dwie trzecie tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze jest produkowane przez fitoplankton, znajdujący się w oceanach. Zatem wstrzymanie funkcji fitoplanktonu spowodowałoby wyczerpanie się tlenu w atmosferze w skali globalnej. Efektem może być wymieralność gatunków, zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi - dodaje naukowiec.

  Szukaliśmy nie tam gdzie trzeba

  Grupa naukowców opracowała nowy model produkcji tlenu w oceanach, który uwzględnia podstawowe interakcje w społeczności planktonu, m.in. produkcję tlenu przez fotosyntezę, jego zużycie przez oddychanie i spożycie fitoplanktonu przez zooplankton.

  Główny nurt badań często skupia się na cyklu dwutlenku węgla i na tym, że to CO2 głównie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jednak kilku naukowców zbadało wpływ zmian klimatu na produkcję tlenu w oceanach. Ich prognozy są co najmniej niepokojące.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • najwyzsza pora
  Najwyzsza pora wydusic tych zwyrodnialcow.
  teraja1 /2015-12-03 23:13
 • ?
  Ale przecież kiedyś temperatura na świecie była o wile większa i jakoś życie przetrwało ....
  ~Ramzes /2015-12-03 19:39
 • 100 lat temu
  ..to nikt nawet nie myślał o efekcie cieplarnianym! Więc w 2100 roku bez problemu będziemy produkować tlen i go "wrzucać" do atmosfery!
  ~Jotgie /2015-12-03 18:37
 • ...
  Nałożyć kary finansowe na wybuchające wulkany... to im się odechce wybuchać...
  ~xx34213 /2015-12-03 15:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...