Rewolucje NASA. 10 kosmicznych innowacji wszech czasów

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
NASA
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA

Kosmiczny wyścig w latach 50. pomiędzy ZSRR a Ameryką w dziedzinie astronomii przyczynił się do powstania wielu potężnych urządzeń, które zrewolujonizowały historię podboju kosmosu, a także pogłębiły wiedzę o wszechświecie. Poznajcie 10 najlepszych innowacji kosmicznych, za jakimi stoją Amerykanie z NASA.

Miejsce 10. Sondy: Voyager 1 i Voyager 2

W latach 70. amerykańska agencja kosmiczna podjęła się ambitnego planu zbadania odległych zakątków Układu Słonecznego. NASA chciała przeprowadzić "Grand Tour". W tym celu we wrześniu 1977 roku wystrzelono bezzałogowe sondy kosmiczne Voyager 1 i Voyager 2.

Pierwotnym zadaniem sond było zbadanie układów Jowisza i Saturna. Jednak wielkie powodzenie Voyagerów przyczyniło się do wydania zgody NASA na przedłużenie misji i zbadanie kolejnych planet układu: Urana i Neptuna. Za nowy cel naukowcy z agencji postawili sobie również dotarcie do lokalnego ośrodka międzygwiazdowego. Udało się to zrealizować Voyagerowi 1. Dotarł tam w 2012 roku.

Naukowcy szacują, że zasilanie energii wystarczy do utrzymania sondy i łączności z Ziemią do około 2025 roku.

Voyager 2NASA

Miejsce 9. Księżycowy skafander - The Apollo Moonsuit

Naukowcy z NASA musieli się nieźle namęczyć, aby ułatwić astronautom poruszanie się na orbicie, gdzie warunki nie sprzyjają swobodnym spacerom. Jeszcze w latach 60. kosmiczne kombinezony były sztywne i niewygodne.

NASA rozpoczęła więc pracę nad skafandrem, który ułatwiałby poruszanie się na powierzchni Księżyca. Udało się stworzyć bardziej "zwinny" kombinezon. Nowy projekt cechował się obrotowymi przegubami na rękawach. Rękawice zostały wykonane z cienkiej gumy, by noszący je astronauta miał większe czucie.

I choć nikt nie nazwałby nowego skafandra wygodnym, nowa wersja kosmicznego "garnituru" była dużo bardziej praktyczna, chroniła od skrajnych temperatur i próżni.

Księżycowy skafander

Miejsce 8. Dwa bliźniacze roboty - The Viking Mars Lander

W latach 50. Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA marzyło o ambitnej misji. Chciała wysłać dwa bliźniacze roboty, próbniki kosmiczne przeznaczone do badań Marsa. Celem była analiza pogody, warunków geologicznych i poszukiwanie życia. Ale w tamtych latach Mars był jeszcze nie do zdobycia dla NASA. Jawił się jako czerwona smuga oglądana na dużych teleskopach.

W ciągu dekady od tego, jak wpadli na pomysł, naukowcy NASA wykonywali wiele badań i testów, by marzenie stało się rzeczywistością. W 1976 roku dwa statki kosmiczne wylądowały na Marsie. Roboty Viking przekazały tysiące zdjęć Marsa, dokonały pomiarów kartograficznych. Zebrały informacje na temat powierzchni planety, składu chemicznego i warunków fizycznych w atmosferze. Dokonały również pomiarów meteorologicznych oraz zbadały skład chemiczny i właściwości mechaniczne gleby. Nie doprowadziły jednak do potwierdzenia hipotezy o istnieniu życia na Marsie.

Viking

Miejsce 7. Silnik rakietowy F-1

W latach 50. ubiegłego wieku Ameryka zazdrościła Rosjanom zaawansowanej technologii kosmicznej. Więc US Air Force zbudowało największy i najpotężniejszy silnik rakietowy, jaki kiedykolwiek widział świat. Nazwano go F-1.

Powstanie F-1 stanowiło duży postęp w technologii silników rakietowych. Miał on kształt dzwonu o wysokości 5,7 m i szerokości 3,7 m. Jego sercem była komora spalania, w której paliwo i utleniacz ulegały zmieszaniu i spaleniu, by wytworzyć energię. Cylindryczne ściany służyły regeneracyjnemu chłodzeniu.

Najpotężniejszy silnik

Potężny F-1 osiągnął znakomite wyniki w niezawodności i długotrwałości pracy. Do dziś pozostaje najpotężniejszym amerykańskim silnikiem rakietowym, jaki kiedykolwiek powstał. Nadal jest rekordzistą wśród jednokomorowych i jednodyszowych silników napędzanych ciekłym paliwem.

F-1 przyczynił się do wielu sukcesów misji Apollo. W sumie użyto 65 egzemplarzy silnika podczas 13 lotów i nie odnotowano ani jednej awarii.

F-1NASA

Miejsce 6. Wahadłowiec kosmiczny - The Space Shuttle

Amerykańskie wahadłowce powstały w ramach projektu Space Transportation System (STS). Składają się z orbitera wyposażonego w trzy potężne silniki. Napędzane są one mieszanką wodoru i tlenu. Podczas startu wykorzystują dodatkowo dwie rakiety na paliwo stałe.

Promy były wielokrotnego użytku. Mogły latać 30 razy. Ameryka posiadała pięć takich wahadłowców: Challenger, Columbia, Discovery, Atlantis i Endeavour.

Pomimo dwóch wypadków śmiertelnych podczas lotu, łącznie promy wykonały 134 loty.

Space Shattle

Miejsce 5. Komputer pokładowy - The Apollo Guidance Computer

Jak latać na Księżyc w 1960 roku? Wystarczy wycelować i wystrzelić rakiety?

Nie. By to się udało, potrzebowano zaawansowanego komputera nawigacyjnego. W 1963 roku pokład rakiety podczas misji Apollo był wypełniony taką technologią.

By się zaopatrzyć w komputery, nawiązano współpracę z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Przygotowano odpowiednie laboratorium technologiczne. Wynikiem pracy inżynierów był pierwszy zintegrowany system cyfrowy w kosmosie. Astronauci, podczas lotu z Ziemi na Księżyc i z powrotem, wspierali się o tę technologię.

Niewielka pamięć

Pamięć RAM wynosiła zaledwie 2 kilobajty, to znacznie mniej niż... w nowoczesnych pralkach. Mimo to komputery były zdolne "wziąć odpowiedzialność" za misje, z których większość okazała się sukcesem.

Komputery pokładowe stanowią dzisiaj podwaliny współczesnych kompaktowych komputerów cyfrowych.

Komputer nawigacyjny

Miejsce 4. Łazik Curiosity

Łazik Curiosity to sześciokołowy pojazd z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania - radioizotopowym generatorem termoelektrycznym. Projekt, do którego należy łazik, kosztował 2,5 mld dolarów.

Mobilne laboratorium wylądowało 6 sierpnia 2012 roku w jednym z kraterów na Marsie. Start z Ziemi nastąpił znacznie wcześniej - 26 listopada 2011 r.

Zaawansowana technologia

Curiosity jest największym pojazdem, który znalazł się na Czerwonej Planecie - ma rozmiar porównywalny do samochodu (Mini Coopera): 3 m na 2,8 m plus maszt wysoki na 2,8 m i ramię o długości 2,1 m.

Marsjański łazik posiada zestaw kilku wyspecjalizowanych kamer. Osiem z nich umieszczono z przodu i z tyłu pojazdu, kolejne osiem umocowano na maszcie, a jedną na ruchomym ramieniu pojazdu. Cztery z nich to kamery nawigacyjne (Navcams). Kamery wykonują trójwymiarowe zdjęcia i są połączone w dwa zestawy. Połowa z nich to kamery zapasowe, zarządzane przez osobny system komputerowy.

Poza tym łazik posiada spektrometry, urządzenia do analiz próbek gruntu (włącznie ze specjalną "mikrofalówką") oraz stację pogodową. Curiosity bada geologię planety, monitoruje poziom promieniowania kosmicznego docierający do powierzchni, rejestruje warunki klimatyczne i pogodowe, poszukuje wody oraz śladów jej występowania we wcześniejszych okresach historii planety.

Ślady Polaków

Amerykańska misja ma także polski wkład. Detektory podczerwieni zamontowane w łaziku zostały dostarczone przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Nadzieje na odnalezienie śladów życia

NASA jest bardzo zadowolona z dotychczasowych operacji sondy. W szczególności naukowcy z NASA podkreślają znaczenie potwierdzenia przez Curiosity, że na Marsie występowała kiedyś woda i to być może nawet w znacznych ilościach.

Łazik Curiosity zbada obszar krateru Gale (NASA)
Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)
Lądowanie Curiosity na Marsie (NASA)

Miejsce 3. Moduł Księżycowy - The Lunar Module

O wzniesienie Modułu Księżycowego na orbitę starała się firma Grumman, która produkowała maszynę zgodnie z profilem programu Apollo. Dwuczłonowy statek kosmiczny był przeznaczony do operacji w pobliżu Księżyca i na jego powierzchni. Jeden z członów służył do zniżania, drugi do wznoszenia.

Nie było siedzeń

By statek powstał, inżynierowie musieli się porządnie nagłowić. Walka toczyła się nad ciężarem i aerodynamiką maszyny. Moduł miał być lekki, wiec obniżano jego wagę. Na przykład z tego powodu nie było w nim siedzeń. Astronauci siadali na pokrywie silnika członu wznoszenia. Ostatecznie udało się stworzyć statek kosmiczny zdolny do przewozu dwóch osób.

Zastosowanie w kosmosie

Moduł Księżycowy miał zastosowanie wyłącznie w przestrzeni kosmicznej. Po wykonaniu swojego zadania, człon zniżania pozostawał na powierzchni Księżyca, a człon wznoszenia był porzucany w przestrzeni kosmicznej, by w końcu rozbić się o powierzchnię Srebrnego Globu.

Podczas misji Apollo 13 moduł uratował załogę, której eksplodował zbiornik tlenu.

Moduł księżycowyNASA

Miejsce 2. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - The International Space Station

Srebro należy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jest ona największą i najdroższą maszyną, jaka kiedykolwiek opuściła Ziemię. Wyceniono ją na 150 mld dolarów. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów.

Jasny obiekt na niebie

ISS jest rozbudowanym kompleksem o wielkości boiska piłkarskiego. Tworzy ją 15 modułów: Zarja, Unity, Zwiezda, Destiny, Quest, Pirs, Harmony, Columbus, Kibō Experiment Logistics Module, Kibō Pressurised Module, Poisk, Tranquility, Cupola, Rasswiet, Leonardo i Nauka.

Moduły baterii słonecznych, z których czerpie energię, ze względu na swoje rozmiary odbijają tyle światła słonecznego, że czynią ISS drugim po Księżycu najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie.

Kosmiczny dom

Ekspedycja 1, czyli pierwsza załoga, która miała zamieszkać na pokładzie stacji, wyleciała w kosmos 31 października 2000 roku. Należeli do niej Bill Shepherd z NASA oraz Rosjanie Siergiej Krikalow i Jurij Gidzenko. Ich przybycie na ISS 2 listopada zapoczątkowało trwającą do dziś stałą obecność ludzi w kosmosie.

ISS się starzeje

Wraz ze starzeniem się stacji, potrzebne są nowe i pomysłowe rozwiązania, aby usprawnić wadliwe części (np. naprawa klimatyzacji). Ale ISS się nie poddaje, planuje pozostać na orbicie co najmniej do roku 2024.

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS)NASA

Miejsce 1. Rakieta Saturn V

Na samym szczycie listy znalazła się potężna rakieta Saturn V. Trzystopniowy potwór był wielkości niszczyciela z czasów II wojny światowej.

Najpotężniejszy silnik rakietowy

Pierwszy stopień rakiety stanowił silnik rakiety F-1, który zapewnił historyczne sukcesy programowi lotów kosmicznych Apollo.

To właśnie ten typ silnika, stworzony przez inżynierów i zespół pracowników Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA, zapewnił napęd rakiecie Saturn V podczas jej lotu na Księżyc w ramach programu Apollo w latach 1960-1970.

Powstała, bo ZSRR prowadził w wyścigu kosmicznym

Na początku lat 60. ubiegłego wieku ZSRR i USA rywalizowały o prymat w kosmicznym wyścigu. Prowadzili Sowieci. W 1957 roku umieścili na orbicie Sputnika 1, a 12 kwietnia 1961 roku wysłali w kosmos Jurija Gagarina (pierwszy człowiek w kosmosie).

Amerykanie nie mogli pozwolić na to, by przegrać kosmiczny wyścig. Prezydent USA John F. Kennedy ogłosił zamiar lądowania Amerykanów na Księżycu przed końcem dekady. Naukowcy z NASA przyznali po deklaracji głowy państwa, że ​​"nie wiedzą nawet, czego nie wiedzą."

Zasłużona rakieta

Jednak 1967 roku miał miejsce pierwszy bezzałogowy start (misja Apollo 4), a rok później 21 grudnia na pokładzie znaleźli się już ludzie (misja Apollo 8). Łącznie dzięki niej zrealizowano 13 misji, w tym 10 załogowych.

Saturn V szykujący się do startu w 1972 roku. Czy to jego silniki znaleziono?

Autor: PW/ja,map / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Alarmy przez przymrozkami obowiązują w 10 województwach.

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au