Informacje
 • Rekin jest coraz bliżej, a w głowie myśl: uspokój się. Polak nagrodzony w konkursie

  18-02-2018 16:20 Spotkanie trzeciego stopnia z głowomłotem
  Naukowcy odkryli nowe stworzenia na dnie oceanu Foto: Jakub Degee | Video: CSIRO/Faser Johnston

  "Underwater Photographer of the Year" to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii podwodnej na świecie. Tym bardziej wspaniały jest fakt, że w gronie laureatów znalazł się Polak - Jakub Degee. Swoim zdjęciem głowomłota olbrzymiego zapewnił sobie drugie miejsce w kategorii "nowe talenty".

  - Jednego dnia mieliśmy sztorm, drugiego nie i w końcu udało się je zwabić i upolować fotograficznie - tak opisywał okoliczności uchwycenia nagrodzonej fotografii. Powstała na Bahamach na głębokości około dziewięciu metrów. "Uspokój się, bądź cierpliwy" - miało kołatać mu się w głowie, kiedy rekin nadpływał coraz bliżej.

  "To zawsze wywołuje adrenalinę"

  W tym regionie głowomłoty olbrzymie występują dość powszechnie. Mierzą sobie około czterech metrów długości. Jakub opisuje te stworzenia jako "potężne, ciekawe, ale przy tym nieśmiałe". Jak stwierdził, ze wszystkich gatunków dużych rozmiarów rekinów głowomłot olbrzymi ma "najmniejszą paszczę", więc nie wywołuje wiele strachu.

  Zupełnie odwrotnie jest w przypadku żarłaczy długopłetwych.

  - Są dużo mniej znane niż te białe, natomiast zjadły więcej osób - żartował Jakub. Nurkowanie z tak niebezpiecznymi gatunkami, w dodatku bez osłony w postaci klatki "zawsze wywołuje adrenalinę". - To jest niesamowite przeżycie - przyznał fotograf.

  Mimo wielu spotkań z niebezpiecznymi rekinami największe emocje wywołują u niego krokodyle, które też zdarzało się fotografować. - Tam to jest największa adrenalina.

  "Byłem zaskoczony"

  Underwater Photographer of the Year to był pierwszy poważny konkurs, w jakim Jakub wziął udział. Zajął drugie miejsce w kategorii "nowe talenty". Za przyczynę podjęcia decyzji o wzięciu udziału w konkursie podał chęć sprawdzenia się. Zaczął myśleć o wydaniu albumu ze swoimi zdjęciami i postanowił się sprawdzić. Przyznał, że otrzymanie nagrody było dla niego zaskoczeniem.

  - Jasne, wierzyłem w swoje siły i miałem nadzieję, że będzie dobrze, ale w konkursach to różnie bywa -zaznaczył. Pochwalił się również, że największe media publikujące finałowe zdjęcia na pierwszym lub jednym z pierwszych miejsc pokazywały właśnie jego fotografię.

  - Nie można być pewnym, że nawet, jak się zrobiło dobre zdjęcie to ono wygra - przyznał fotograf. Na szczęście, w tym wypadku to "dobre zdjęcie" zdobyło nagrodę. Panie Jakubie, serdecznie gratulujemy!

  Jakub jest absolwentem Warszawskiej Akademii Fotografii. Fachu uczył się pod okiem dr. Alexa Mustarda. Specjalizuje się w fotografii portretowej rekinów. Nurkuje od 1992 roku, a licencję instruktora zdobył dziesięć lat później. Odwiedził wody między innymi w okolicach Indonezji, Filipin i Kajmanów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • genialne
  piekne zdjecie
  ~marecki /2018-02-19 09:10
 • Jakub Degee - "fotograf rekinów".
  Poza talentem fotograficznym i wyczuciem dobrego obiektu fotografowania trzeba też mieć dużą odwagę, aby zejść pod wodę i spojrzeć w paszczę rekina lub krokodyla, aby mu zrobić zdjęcie i to w dodatku dobre, interesujące, niezwykłe.
  Jestem pod wrażeniem.
  ~TrybunKa /2018-02-18 20:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...