Informacje
 • Prędkość światła przekroczona?

  23-09-2011 16:13 Szok naukowców CERN

  Gigantyczne detektory OPERA w laboratoriach w Gran Sasso

  lngs.infn.it

  Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.

  Neutrina wysłane z CERN do detektorów cząstek OPERA znajdujących się w laboratoriach Gran Sasso i oddalonych o 732 km pojawiły się na miejscu o 60 miliardową sekundy wcześniej, niż ten sam dystans mogłoby pokonać światło. Dla laika to czas niewyobrażalnie mały, ale fizycy potrafią go zmierzyć.

  Pomiary powtarzano jakieś 15 tysięcy razy, aż naukowcy uzyskali zadowalający, statystyczny poziom istotności, który pozwala mówić o odkryciu. Przyznają jednak, że do wyników własnych eksperymentów podchodzą z wielką ostrożnością.

  -  Próbowaliśmy znaleźć wszystkie możliwe wytłumaczenia tego faktu. Chcieliśmy znaleźć błąd, trywialne błędy, bardziej skomplikowane błędy, ale nie znaleźliśmy - przyznaje prof. Antonio Ereditato z CERN.

  W związku z faktem, że naukowcy z CERN nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić wyników, które uzyskali, poprosili o pomoc innych specjalistów.

  - Gdy nic nie znajdujesz, mówisz sobie: cóż, jestem zmuszony wyjść i poprosić innych, by się temu z bliska przyjrzeli - mówi Ereditato.

  Wyniki udostępniono w sieci, by krytycznie przyjrzeli się im inni naukowcy. To ważne, gdyż do tej pory nieprzekraczalność prędkości światła stanowiła w fizyce jeden z podstawowych dogmatów.

  - Moim marzeniem byłoby, gdyby inny, niezależny eksperyment potwierdził to samo. Wtedy poczułbym ulgę - przyznaje prof. Ereditato. Jak podkreśla, chce by "społeczność naukowa pomogła w zrozumieniu naszego szalonego wyniku, bo to jest szalone". - I oczywiście konsekwencje mogą być bardzo poważne - dodaje.

  Niesamowite odkrycie naukowców z CERN komentuje profesor Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie podczas Małopolskiej Nocy Naukowców.

  - Należy zrobić rozkład impulsów protonów, które służą do wytworzenia wiązki neutrina w ośrodku akceleratorowym, gdzie ta wiązka powstaje i trzeba zmierzyć rozkład wierzchołków oddziaływań w detektorze w tej odległości, 700 kilometrów - mówi prof. Agnieszka Zalewską z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

  - Drugi eksperyment, który może to zmierzyć, to jest eksperyment japoński, gdzie odległość między miejscem, gdzie ta wiązka powstaje a dalekim detektorem, gdzie się mierzy neutrina. Polska grupa uczestniczy w tym badaniu. W eksperymencie amerykańskim MINOS też uczestniczy maleńka grupa z Uniwersytetu Warszawskiego, więc jesteśmy blisko tych pomiarów - kontynuuje.

  Prędkość nie do pobicia?

  Rzeczywiście, mogą, bo duża część współczesnej fizyki opiera się na szczególnej teorii względności Einsteina, który stwierdził, że nic nie jest w stanie poruszać się szybciej niż światło. - Zgodnie z teorią względności potrzeba nieskończonej ilości energii by spowodować, że coś będzie poruszać się szybciej niż światło. Jeśli te cząstki [neutrina] poruszają się szybciej niż światło, to te prawa muszą być napisane od nowa - skomentował fizyk dr Robert Plunkett z laboratorium Fermilab w stanie Illinois.

  - Jeśli ten wynik by się potwierdził, to konsekwencje są ogromne. Szereg praw zachowania, które uważamy za takie absolutnie pewne. Podręczniki szkolne trzeba będzie trochę poprawić, zmodyfikować - śmieje się prof. Agnieszka Zalewska.

  Przez ponad 100 lat nie udało się udowodnić nieprawdziwości twierdzenia Einsteina, choć naukowcy od lat mówią o hipotetycznych cząstkach elementarnych (tachionach) poruszających się szybciej niż światło.

  Mogłyby być nimi neutrina - cząsteczki elementarne najpierw wywnioskowane teoretycznie przez fizyka Wolfganga Pauliego w 1930 r., a zarejestrowane dopiero ponad ćwierć wieku później.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A kundle szczekają...
  wydaje mi się, że "wybitni fizycy" (de facto studenci II roku fizyki) udzielający się tu w komentarzach mogliby sobie darować swoje przemyślenia, bo powątpiewam w to, że wiedzą więcej. Uważajcie, bo załoga CERNu nie zna teorii Lorentza, i właśnie ją pominęła. Dramat.
  ~Zniesmaczony /2011-09-25 17:26
 • Naukowcy z CERN
  Naukowcy z CERN - to największe umysły naszego świata, dla nich teoria względności czy fizyka kwantowa, to małe piwo. Jeżeli stwierdzili że coś odkryli to odkryli to na pewno.
  ~FALKON /2011-09-23 21:12
 • Jajko mądrzejsze od kury
  Jak widać na forum zaroiło już się od fizyków teoretyków i innych einstainów, mądrzejszych od całego CERNU.... typowe
  ~bezkom /2011-09-23 20:42
 • pseudonaukowe forum
  Widzę, że wszyscy mają już prostą odpowiedź dla fizyków CERN. Dzięki, ok, nie było sprawy. Przecież to takie proste...
  ~tti /2011-09-23 15:55
 • Transformacje Lorentza
  Proponuje zaznajomić się z transformacjami Lorentza. Wraz ze wzrostem prędkości zbliżając się do prędkości światła, coraz bardziej wyraźne są takie efekty jak skrócenie odległości, dylatacja czasu. Czego efektem jest to, że w układzie jednego z obserwatorów, drugi foton nadal porusza się z prędkością światła. Wszystko jest względne, nie ma bezwzględności.
  ~drapiszon /2011-09-23 10:26
 • nigga, please...
  poczytaj sobie o wzorze na dodawanie prędkości bliskich c...
  ~wujokrzysio /2011-09-23 09:53
 • taaak...
  Tak tylko, że wtedy mówimy o prędkości względnej. Próbując znaleźć cząstki elementarne poruszające się z prędkością większą niż światło mówimy o prędkości bezwzględnej tzn że wypuszczamy dwa strumienie energii jednocześnie i w tym samym kierunku sprawdzając następnie, który z nich pierwszy dotrze do punktu pomiaru. W przypadku, który opisałeś prędkość bezwzględna światła nie ulega zmianie, natomiast prędkość względem drugiego obiektu oddalającego się z tą samą prędkością jest dwukrotnie większa, ale jest to tylko prędkość względna.
  ~sleeper /2011-09-23 09:24
 • Haha
  kajko69 - znalazl sie naukowiec bez matury zapewne. Slyszales kiedykolwiek o skladaniu predkosci w mechanice relatywistycznej? Oczywiscie ze nie, bo byś takich bzdur nie plótł. Zobaczymy jak się to wszystko potoczy, mnie wygląda to póki co na tanią sensację.
  ~r123 /2011-09-23 08:35
 • Wlasnie nie
  Czas wrocic do szkoly i i poczytac o przeksztalceniach lorentza. Predkosci swiatla sie nie sumuja ciulu.
  ~magister /2011-09-23 08:25
 • Właśnie
  Właśnie to wszystkim powtarzam od lat tylko nikt mnie nie słucha. Przecież logicznym jest, że dwa obiekty oddalające się od siebie każdy z nich poruszający się z prędkością światła to dla obserwatora na jednym z nich ten drugi porusza się szybciej niż światło, to jest oczywistość nieakceptowana przez twardogłowych pseudonaukowców.
  ~kajko69 /2011-09-23 08:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...