Informacje
 • Praca na nocną zmianę zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi

  07-07-2013 11:07 Amerykańscy naukowcy odkryli zależność

  Praca na nocną zmianę przez okres dłuższy niż 30 lat zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi - twierdzą kanadyjscy naukowcy. Zależność między tą chorobą a wykonywaniem pracy w nocy zauważono najwcześniej u pielęgniarek.

  Kanadyjski zespół postanowił przeanalizować, czy istnieje podobna zależność dla innych zawodów.
  "Occupational and Environmental Medicine", przeprowadziło 1134 badań kobiet chorych na raka piersi. Ich relacje na temat przebiegu życia zawodowego porównano ze 1179 przypadkami kontrolnymi zdrowych kobiet w celu prawdzenia mieszkanie z trzechy różnych wiekowo towarzystwie

  Analiza całego życia

  Badane kobiety, opowiadały o swojej dotychczasowej pracy. Wywiady przeanalizowano, biorąc pod

  uwagę okresy nocnej pracy w życiu zawodowym, porównano też wycinki z guzów rakowych pod kątem receptorów hormonów. Odkryto, że około jednej trzeciej badanych kobiet w obu grupach pracowało na nocną zmianę.

  Nie stwierdzono zależności między występowaniem raka piersi a stażem pracy na nocną zmianę w grupach kobiet, które taką pracę wykonywały przez okres nie dłuższy niż 14 lat oraz wynoszący od 15 do 29 lat, natomiast zależność istnieje, gdy praca na nocną zmianę trwała 30 lat i dłużej.

  "Praca przez długi czas na nocną zmianę jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi. Takie ryzyko występuje nie tylko u pielęgniarek, jak opisywano w większości poprzednich badań" - napisano w artykule.

  Praca w nocy służy rakowi

  Jak mówiła mediom współautorka badania, prof. Kristan Aronson z Uniwersytetu Kingston, uwzględnienie przez pracodawców czynnika ryzyka, jakim jest praca w nocy, powinno pomóc w zmniejszeniu zachorowalności na raka piersi.

  Eksperci wskazują, że zależność między długotrwałą pracą w nocy a zwiększoną zachorowalnością na tę chorobę  może wynikać z wytwarzania przez ludzki organizm melatoniny - hormonu, o którym się sądzi, że chroni przed rakiem.  Gdy pracujemy nocą w sztucznym oświetleniu, unikając naturalnego jego źródła a dnia, stajemy się z zasady słabsi i mniej energiczni.

  Media przypomniały, że już na podstawie wcześniejszych badań i decyzji Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) z 2007 roku w Danii grupa 37 kobiet, które zachorowały na raka piersi, a pracowały na nocną zmianę, uzyskała odszkodowania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • praca w nocy a zachorowalnosć na raka
  Kobieta z 30 letnim stażem pracy, a więc starsza już jakby , siłą rzeczy jest w większym stopniu zagrożona rakiem i to niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy.
  ~Zenobiusz /2013-07-07 12:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...