Informacje
 • Pożywny jak... świerszcz. W fińskich sklepach chleb z owadów

  23-11-2017 21:51 Jest droższy niż "zwykłe" pieczywo
  Robaki jak przysmaki (materiał archiwalny z 2013 roku) Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Sean Wallace. Film: TVN24 (archiwum) | Video:  

  Pierwszy dostępny w zwykłych sklepach chleb z owadów pojawił się w czwartek na fińskim rynku. Każdy bochenek zawiera sproszkowane ciała około 70 świerszczy.

  Chleb został wyprodukowany ze zmielonych suszonych świerszczy, mąki pszennej i nasion. Zawiera więcej protein niż zwykły chleb pszenny. I jest droższy. Jego bochenek kosztuje 3,99 euro (niespełna 17 złotych), podczas gdy zwykły chleb to w Finlandii wydatek rzędu dwóch-trzech euro. Docelowo nowe pieczywo ma być dostępne w 47 piekarniach na terenie Finlandii.

  - Oferujemy konsumentom dobre źródło protein i przyzwyczajamy ich do żywności opartej na owadach - tłumaczył, cytowany przez agencję Reutera, Juhani Sibakov, szef innowacji w piekarniczej gałęzi firmy Fazer.

  Fazer Sirkkaleipa - jak po fińsku nazywa się pieczywo ze świerszczy - to według Sibakova "świetne źródło białka, a także wartościowych kwasów tłuszczowych, wapnia, żelaza, oraz witaminy B12".

  - Finowie są znani z tego, że lubią próbować nowych rzeczy - dodał Markus Hellstrom, szef działu piekarniczego .

  Czekali na zmiany prawa

  W listopadzie Finlandia i pięć innych europejskich krajów -  Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Austria i Dania - dopuściły hodowlę i sprzedaż owadów dla celów spożywczych. Belgijska sieć Coop sprzedaje owadzie burgery i pulpeciki.

  Sibakov poinformował, że fińska firma pracowała nad owadzim chlebem od ubiegłego lata, a z wypuszczeniem produktu na rynek czekała do zmiany prawa w Finlandii.

  Reporter Reutera pytał pierwszych konsumentów o wrażenia. - Nie czuję różnicy. Smakuje jak chleb - orzekła Sara Koivisto, studentka z Helsinek.

   

  Na razie podaż świerszczy jest na fińskim rynku niewielka, firma sprowadza owadzią mąkę głównie z Holandii.

  Przyszłość w owadach?

  Jedzenie owadów, czyli entomofagia, nie jest na świecie niczym nadzwyczajnym. W ubiegłym roku ONZ podała dane, według których co najmniej 2 miliardy ludzi odżywia się insektami, a za jadalne uznaje się ponad 1900 gatunków.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) promuje owady jako "zdrowe źródło żywności bogate w białko i substancje mineralne".

  Tego rodzaju potrawy coraz częściej pojawiają się też na rynkach Zachodu, na razie głównie niszowych, w środowiskach poszukujących żywności bezglutenowej i sprzyjających ochronie środowiska. Farmy owadów zużywają bowiem znacznie mniej wody, pożywienia i energii elektrycznej oraz zajmują mniejsze powierzchnie niż hodowla zwierząt.

  - Owady lepiej jeść niż zabijać - przekonywał w rozmowie z TVN24 kucharz Jakub Korczak po tym, jak już w 2013 roku eksperci ONZ podkreślali korzyści zdrowotne płynące ze spożywania owadów. - Hodowla robaków w porównaniu z uprawą konwencjonalnego mięsa jest znacznie bardziej ekologiczna, pozwala ograniczyć wytwarzanie gazów cieplarnianych w środowisku - przekonywał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...