Informacje
 • Polskie łaziki najlepsze na świecie. Podwójne zwycięstwo w USA

  02-06-2013 11:01 Łaziki wygrały w prestiżowym konkursie University Rover Challenge

  Łazik Hyperion

  Hyperion Project / Facebook

  Marsjańskie łaziki z Polski zajęły dwa pierwsze miejsca w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w USA. Zwyciężył Hyperion zespołu z Politechniki Białostockiej, a drugi był Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej.

  Załoga z Białegostoku osiągnęła najwyższy wynik w historii zawodów, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów - poinformowało w przesłanym komunikacie Mars Society Polska, koordynator wyjazdu wszystkich polskich łazików do Stanów Zjednoczonych.

  To już druga wygrana Polaków w historii University Rover Challenge. W ubiegłym roku najwyższe miejsce na podium zajął łazik Magma2, również skonstruowany w Białymstoku.

  - Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jeśli bierzemy się za jakiś projekt, to chcemy i potrafimy być w nim najlepsi - uważa Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

  W tym roku do udziału w zawodach zgłosiło się 14 drużyn z USA, Kanady, Polski i Indii. Polskę reprezentowały trzy zespoły - z Białegostoku, Wrocławia i Rzeszowa.

   

  Białostocki łazik

  Zwycięski Hyperion to łazik zespołu z Politechniki Białostockiej. Pojazd ma sześć niezależnie napędzanych i sterowanych kół, manipulator przegubowy, system GPS oraz system wizji. Jest przystosowany do poruszania się w terenie pustynnym, piaszczystym i kamienistym. Może pokonywać wyniesienia nachylone nawet pod kątem 50 stopni.

  Zespół Hyperion sprawdził się we wszystkich konkurencjach. - Podczas przejazdu terenowego wyznaczoną przez bramki trasę pokonał w rekordowym czasie 12 min. Ostatnie zadanie - pomoc astronaucie, zespół wykonał jak zwykle wzorowo i jak zwykle w rekordowym czasie 13 minut - poinformował Robert Lubański z Mars Society Polska.

  Drugi zwycięski łazik Scorpio III powstał na Politechnice Wrocławskiej. - Każde z jego sześciu kół jest napędzane osobnym silnikiem. Konstrukcja opiera się na ramie aluminiowej, która powinna dobrze znieść trudy zawodów na pustyni - podkreślał przed wyjazdem drużyny na zawody Łukasz Leśniak, student wrocławskiej uczelni i jeden z konstruktorów maszyny.

  Łazik znakomicie spisuje się w terenie dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji przegubu, który pozwala lepiej skręcać i najeżdżać na wysokie przeszkody. Unowocześnieniem są też bardzo lekkie koła o konstrukcji siatkowej. Jedna para kół jest natomiast miękka i wykonana z wytrzymałego materiału (kordury), wypełnionego sypkim granulatem. Dzięki temu robot, jadąc nawet po bardzo nierównej powierzchni, nie przenosi drgań na resztę konstrukcji.

  Z kolei SKNL Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej skonstruował łazika Legendary Rover. Urządzenie porusza się na sześciu kołach, o niezależnym zawieszeniu i napędzie elektrycznym. Łazik jest wyposażony w dwa wymienne manipulatory przeznaczone do różnych zadań, ma też cztery platformy do przewozu ładunków dla astronautów. Układ wizyjny, GPS i niezawodny moduł łączności umożliwia sprawne i precyzyjne manipulowanie pojazdem w trudnym, pustynnym terenie.

  Łazik z Rzeszowa dotarł na miejsce zawodów w piątek (31 maja) nad ranem. Kiedy jednak zespół przystąpił do składania i uruchomienia łazika, poważna awaria anteny wyeliminowała drużynę z uczestnictwa w konkurencjach rozgrywanych tego dnia. Awaria została wykryta i usunięta - poinformował Lubański.

  Zawody na pustyni

  Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w warunkach zbliżonych do marsjańskich. Podczas trzech dni, zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Wysoka temperatura oraz przypominający warunki marsjańskie pył i niska wilgotność powietrza są prawdziwym wyzwaniem dla maszyn i ludzi.

  "Generacja Przyszłości"

  Zwycięskie zespoły z Politechniki Białostockiej i Politechniki Wrocławskiej to laureaci rozstrzygniętego w tym roku konkursu w programie ministra nauki "Generacja Przyszłości". W ramach programu ministerstwo nauki finansuje udział studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów w międzynarodowych zawodach i konkursach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Kazek
  Tutaj akurat wylazła Twoja niekompetencja, bo zanim kogoś o coś oskarżysz, wypadałoby trochę się doinformować o konkursie, który wygrały polskie łaziki. Gdybyś to zrobił, to byś nie wypisywał głupot o procentach (chyba, że właśnie jesteś po spożyciu procentów). Jedną z konkurencji tego konkursu jest poruszanie się łazika w terenie i stokach o pochyłości 45 STOPNI! Stopni a nie procent. Życzę więcej mądrości a mniej jadu i oskarżeń.
  ~orski /2013-07-03 09:20
 • Brawo
  Brawo Chłopaki,
  Jestem dumnu ze skończyłem te prestiżową uczelnię ;-)
  ~Junges /2013-06-05 14:39
 • Łazik
  Mało kto wie ale skonstruowanie "łazika marsjańskiego" jak to szumnie się nazwa jest zadaniem dużo prostszym niż np. skonstruowanie robota mobilnego przenaczononego do przenoszenia ładunków wybuchowych (na ziemi). Prosze zwrócić uwagę, że studenci z MIT lub studenci współpracujący z DARPA wogóle w tych zawodach nie startują - zbyt niski poziom.
  ~T1000 /2013-06-03 07:03
 • Łazik z Politechniki.
  Teraz to Polacy.Gdy wspomni się o Białymstoku to zazwyczaj w większości komentarzy umieszcza się te miasto w republice Rosji,opluwa mieszkańców,krytykuje miasto i cały region.
  ~wk1 /2013-06-02 23:10
 • lazik
  Tak właśnie usa zdobywa swoje najnowszę technologie, organizuje konkursy itp, każdy przyjedzie z czymś nowym, oni to podłapują
  ~Rafal88 /2013-06-02 23:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...