Informacje
 • Polskę już odwiedził. Gdzie teraz jest święty Mikołaj?

  25-12-2020 08:05 Śledźcie z nami jego trasę
  Polskę już odwiedził. Gdzie teraz jest święty Mikołaj?

  Gdzie jest święty Mikołaj?

  flightradar24.com

  Polskę odwiedził w Wigilię wieczorem, mknie dalej. W drodze powrotnej do domu niedawno widziały był na Alasce. Wigilia i Boże Narodzenie to dla świętego Mikołaja najbardziej pracowity czas w roku, musi przecież obdarować prezentami jak najwięcej osób. Śledźcie trasę świętego razem z nami.

  Flightradar24 to serwis internetowy pokazujący lokalizację statków powietrznych na mapie świata w czasie rzeczywistym. Oferuje informacje na temat trasy rejsu, miejsca startu i lądowania, wysokości, kierunku lotu i innych danych.

  Każdego roku w Wigilię i święta Bożego Narodzenia serwis wpisuje się w świąteczny klimat i pokazuje trasę lotu świętego Mikołaja. Aby dotrzeć do pierwszych domów, po północy w czwartek z zaprzęgiem reniferów św. Mikołaj wyruszył z Bieguna Północnego.

  Typ samolotu: sanie, numer rejestracyjny: HOHOHO

  Pojazd o numerze rejestracyjnym HOHOHO mknie po niebie na wysokości 11,5 tysiąca metrów. Do Polski dotarł w Wigilię około godziny 20.30.

  Święty Mikołaj jest już w drodze powrotnej do domu. Około godz. 8 w Boże Narodzenie widziany był w okolicach Alaski.

  Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko, Dziadek Mróz

  Tradycyjnie w Polsce prezenty pod choinką zostawia św. Mikołaj czy na przykład Gwiazdor, w zależności od regionu kraju. Podczas gdy polskie dzieci zaczną szukać podarków, ich rówieśnicy z wielu innych krajów albo będą się już cieszyli z otrzymanych podarków, albo będą jeszcze na nie czekać.

  Na Węgrzech część dzieci dostaje prezenty w Wigilię, inne - 25 grudnia. Podarunki w niektórych rodzinach przynosi Aniołek, a w innych Jezusek. Dzieciątko obdarowuje też najmłodszych między innymi w Austrii, Szwajcarii, południowych Niemczech czy Czechach.

  Dzieci w Rosji i na Białorusi odwiedza Dziadek Mróz, świecki odpowiednik Świętego Mikołaja spopularyzowany na terenie byłego ZSRR w czasach sowieckich. Prezenty wręcza w sylwestra. Za jego oficjalną rezydencję uważa się miasto Wielki Ustiug w północnej Rosji, ale ma on też swoją siedzibę na Białorusi, w Puszczy Białowieskiej.

  Hiszpańskie dzieci czekają na prezenty jeszcze dłużej - do 6 stycznia, czyli do uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Dzień wcześniej przygotowują wodę i słodycze dla wielbłądów, na których przybywają mędrcy z podarkami. Zgodnie z tradycją niegrzeczne dzieci dostawały od nich węgiel - odpowiednik rózgi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...