Informacje
 • Połowę gatunków na Ziemi zabiły wybuchy wulkanów w Australii

  01-06-2014 15:40 Naukowcy przeanalizowali skład skał bazaltowych pochodzących z Australii
  Połowę gatunków na Ziemi zabiły wybuchy wulkanów w Australii

  Australijskie wulkany obniżyły temperaturę na Ziemi, co spowodowało, że wiele organizmów nie zdołało przystosować się do nowych warunków

  Shutterstock

  Australijskie erupcje wulkaniczne sprzed ponad 500 mln lat wywarły katastrofalny wpływ na klimat, co spowodowało pierwsze masowe wymieranie organizmów wielokomórkowych w dziejach Ziemi - informują naukowcy z Uniwersytetu Curtina.

  Ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych terenów australijskiego Terytorium Północnego i Zachodniej Australii pokrytych jest lawą. Naukowcy z Uniwersytetu Curtina postanowili sprawdzić, z jakiego okresu pochodzi lawowa pokrywa.

  Wyginęło ponad 50 proc. gatunków

  Za pomocą metody datowania radioizotopowego oszacowali, że  obszar ten uformował się około 510-511 mln lat temu, czyli w tym samym czasie, kiedy doszło do wymierania z okresu wczesnośrodkowego kambru.

  - Dotychczas udało się udokumentować, że to wymieranie, które wyniszczyło 50 proc. ówczesnych gatunków, związane było ze zmianami klimatycznymi i zbyt małą ilością tlenu w oceanach. Jednak dokładny mechanizm powodujący te zmiany nie był znany  - powiedział dr Jourdan.

  Ubytek siarki dowodem na wybuch?

  Podczas badań, eksperci zauważyli, że w analizowanych próbkach skał wulkanicznych pojawił się ubytek tlenku siarki. Zdaniem ekspertów oznacza to, że związek został uwolniony do atmosfery podczas erupcji.

  By potwierdzić swoje wyniki, naukowcy obrali sobie za model niewielki wulkan Pinatubo, który eksplodował w 1991 roku.

  - Uwolniona siarka doprowadziła do zmniejszenia średniej temperatury na Ziemi o kilka dziesiątych stopnia Celsjusza - wyjaśnił naukowiec i dodał przy tym, że "jeżeli stosunkowo małe wybuchy wulkanów, takie jak Pinatubo mogą mieć wpływ na klimat, to wyobraźmy sobie, jaki wpływ może mieć wybuch regionu wulkanicznego o powierzchni podobnej do wielkości stanu Australia Zachodnia".

  Szansa 1 do 20 mld

  Dr Jourdan podkreślił przy tym, że udało mu się zauważyć pewną korelację między czasem, gdy doszło do wybuchu wulkanów, a datą wymierania organizmów. Okazuje się bowiem, że szansa tego, iż wybuch i wymieranie nie będą ze sobą powiązane, wynosi 1 do 20 miliardów.

  Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Geology".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Australia ?
  myslale ze wszystkiemu jast winien ..Tusk...co na to Antoni ???
  pietrekgd /2014-06-01 18:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...