Informacje
 • Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

  21-02-2015 17:00 Załoga SELMA EXPEDITIONS zdobyła Erebus
  Polacy zdobyli jedyny czynny wulkan Antarktydy

  Wulkan Erberus, jedyny czynny wulkan na Antarktydzie

  "Selma-Antarktyda-Wytrwałość" | Wikipedia

  Kapitan Piotr Kuźniar oraz pięciu członków załogi jachtu SELMA EXPEDITIONS, która tydzień temu pobiła rekord świata w żegludze na południe, zdobyło wierzchołek wulkanu Erebus (3794 m) na Wyspie Rossa na Antarktydzie. - Jesteśmy z nich dumni - podkreślają pozostali członkowie załogi.

  - Szczyt wulkanu osiągnięty. Weszliśmy na 3794 m n.p.m. Wszystko ok Wszyscy cali i zdrowi. Po krótkim odpoczynku schodzimy. Powrót zajmie nam dobę - przekazał za pośrednictwem radiostacji kapitan jachtu.

  Wraz z nim na Erebus weszli Piotr Lubaczewski, Krzysztof Jasica, Michał Gawron, Krzysztof Pełka i Artur Skrzyszowski. Erebus to jedyny na Antarktydzie czynny wulkan. Ostatnio do erupcji doszło w 2012 roku. W kraterze znajduje się stałe jezioro lawowe, jedno z czterech istniejących na Ziemi.

  Pół na pół

  Podczas, gdy zespół zdobywał szczyt wulkanu, pozostała na jachcie druga część załogi pod dowództwem zastępcy kapitana Tomasza Łopaty walczyła z lodem napierającym do Zatoki Back Door Bay.  podniosła kotwicę i na silniku omija wpływające wielkie kry.

  - Jest coraz zimniej. Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy. Pora opuścić Morze Rossa, antarktyczna zima szybko nadchodzi - przekazał z pokładu Łopata.

  Kolejny etap

  Dotarcie na Wyspę Rossa i na szczyt wulkanu Erebus jest kolejną częścią ekspedycji "Selma-

  Antarktyda-Wytrwałość", podjętej dla upamiętnienia 100-lecia śmierci wybitnego podróżnika i odkrywcy polarnego sir Ernsta Shackletona. Irlandczyk na tej wyspie założył w latach 1908-1909 swoją bazę służącą wyprawom w kierunku bieguna.

  Bardzo się cieszymy, że koledzy już wracają. Jesteśmy z nich dumni i czekamy. Chyba już czas opuścić Morze Rossa; antarktyczna zima nadchodzi... - przekazano z pokładu.

  Zdobyta zatoka

  12 lutego jedenastoosobowa załoga jachtu SELMA EXPEDITIONS dotarła na żaglach do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów antarktycznego Morza Rossa, osiągając pozycję 78º43'926 S i ustanawiając rekord świata żeglugi na południe.

  Wyspa Rossa została uformowana przez trzy wulkany, z których dwa nazwano na pamiątkę dwóch statków odkrywcy (1841), szkockiego badacza sir Jamesa Clarka Rossa - Terror (góra o wysokości 3230 m) oraz Erebus (3794 m).

  "Naukowe sąsiedztwo"

  W odległości 35 km od wulkanu znajduje się polarna stacja naukowa MacMurdo zarządzana przez USA. Administracyjnie Wyspa Rossa należy do tak zwanej Dependencji Rossa - terytorium zależnego Nowej Zelandii na Antarktydzie i wyspach do niej przyległych.

  Nazwa terytorium pochodzi od sir Jamesa Clarka Rossa, który odkrył w XIX wieku Morze Rossa. Dependencja obejmuje sektor Antarktydy; w jej skład wchodzi m.in. część Ziemi Wiktorii, większość lodowca szelfowego Rossa, Wyspa Rossa, Wyspy Balleny’ego, Wyspa Scotta i Wyspa Roosevelta.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • niesamowita ekipa
  swietnie sa przygotowani do takiej wyprawy! kibicuje z calego serca. i zbieram kase na rejs z nimi na Grenlandie... :)
  ~tytus /2015-02-23 11:42
 • lód
  Nie zdążą uciec.
  ~metek /2015-02-22 17:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...