Informacje
 • Plama na Słońcu i protuberancja.
  Czeka nas burza magnetyczna

  20-04-2016 12:25 Skutki słonecznych rozbłysków i plam

  Kwietniowy rozbłysk słoneczny

  Twitter

  Właśnie doszło do kumulacji zjawisk, które mogą skutkować wybuchem burzy magnetycznej już w najbliższych dniach. Obserwatorium dynamiki Słońca, działające przy NASA uchwyciło zdjęcia jego rozbłysku. Dodatkowo widać na nich dużą czarną plamę.

  Słońce wyemitowało rozbłysk, którego apogeum nastąpiło 18 kwietnia o 2:29 naszego czasu.

  Obserwatorium, które bada Słońce nieustannie, uchwyciło obraz tej protubeancji. Rozbłyski słoneczne to silne porcje promieniowania. Jego szkodliwe fale nie mogą przejść przez atmosferę ziemską, więc nie istnieje bezpośrednia możliwość ich negatywnego wpływu na ludzi. Gdy promieniowanie jest wystarczająco

  intensywne może przeszkodzić atmosferze i zakłócić łączność GPS oraz transmisję sygnałów komunikacyjnych.

  "Houston, mamy problem"

  Według raportu Obserwatorium umiarkowane utraty łączności radiowej można było zaobserwować podczas apogeum rozbłysku. Tego typu problemy z łącznością występują wyłącznie podczas zjawiska, a potem ustępują.

  Rozbłysk został sklasyfikowany w kategorii M6.7. Klasa M jest 10. co do rozmiaru intensywności. Najbardziej dynamiczne są klasy X. Numer zawiera informację dotyczące mocy. M2 jest dwa razy mocniejsze niż M1, a M3 trzy razy.

  Kwietniowy rozbłysk powstał w regionie kompleksowej, magnetycznej aktywności Słońca - nazywanym Active Region 2529. Widać na nim dużą, czarną plamę, a właściwie jest to grupka plam nazywana Sunspot- Plamą Słoneczną. Podczas powolnej drogi zmienia ona kształt. Przez większość czasu od pojawienia się jest ona na tyle duża, że widać ją z Ziemi bez powiększania. W środku zmieściłoby się 5 kul ziemskich.

  Naukowcy badają te plamy, żeby lepiej zrozumieć co powoduje wybuchy rozbłysków.

  Burza na Słońcu?

  W tym samym czasie na Słońcu pojawiła się również dziura koronalna, tak zwana "otwarta" linia pola magnetycznego, będąca źródłem dużej prędkości wiatru słonecznego. To połączenie może wywołać burzę magnetyczną na Ziemi. Możliwe, że takie zjawisko będziemy mogli zaobserwować nad naszymi głowami w ciągu najbliższych dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...