Informacje
 • Plaga pijanych papug w Australii

  03-10-2011 16:13 Lorysy obrożne zapadają na dziwną chorobę
  Plaga pijanych papug w Australii

  "Pijana" papuga to lorysa obrożna

  sxc.hu

  Kiedy w północnej Australii rozpoczyna się pora deszczowa, nad głowami mieszkańców Terytorium Północnego zaczynają latać setki "pijanych" papug. Trudno wskazać, co jest odpowiedzialne za fakt, że zwierzęta znajdują się w stanie przypominającym stan upojenia alkoholowego.

  Intrygujące papugi to tzw. lorysy obrożne, podgatunek lorysy tęczowej. Zamieszkują one Australię północną. Mają jasnoniebieskie głowy, zielone skrzydła i czarakterystyczne czerwone kołnierze na szyjach. Czas, w którym zaczynają zachowywać się nietypowo to przełom września i października. Badacze nie potrafią jednoznacznie wskazać, co im dolega.

  - Lorysy zachowują się co najmniej dziwnie. Mają problemy z utrzymaniem równowagi, wpadają na stojące im na drodze przeszkody – mówi weterynarz z Darwin Stephen Cutter. Ptaki nie okazują ponadto żadnego strachu przed ludźmi, są do nich nastawione niezwykle przyjaźnie.

  To nie zwykłe "pijaństwo"

  Jedna z hipotez mówi o tym, że lorysy obrożne bywają nosicielami wirusa, który wchodzi w interakcję z alkoholem z fermentujących owoców. - Upojenie utrzymuje się zazwyczaj około kilku dni, o wiele dłużej niż stan, który nazywami powszechnie "kacem" – podkreśla Cutter.

  Dodatkowe symptomy, sugerujące, że to nie zwykłe "pijaństwo", to problemy z drożnością nosa, ust i oczu. Cutter dodaje, że nieraz widywał miodojady, gatunek wróbla, w takim stanie.

  Śmiertelne upojenie

  Mignon McHendrie, ekolożka z Darwin, zauważa, że tego typu incydentów nikt nie bierze na poważnie, tymczasem choroba odbiera życie 50 proc. zapadającym na nią ptakom.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...