Informacje
 • Pierwsze zwierzęta na Ziemi? Gąbki

  25-02-2016 12:23 Pojawiły się co najmniej 640 mln lat temu
  Pierwsze zwierzęta na Ziemi? Gąbki

  Gąbki to najstarsze zwierzęta na Ziemi

  pixabay.com

  Nie gady, nie płazy i nie słynne dinozaury. Najstarszymi zwierzętami na Ziemi okazały się niepozorne gąbki. Najnowsze badania datują, że pojawiły się one na naszej planecie przynajmniej 640 milionów lat temu.

  Specjaliści z Instytutu Technologicznego w Massachusetts podali, że tytuł pierwszego zwierzęcia, jakie pojawiło się na Ziemi, należy się gąbkom. Organizmy te żyły jeszcze przed milionami lat, zanim narodziły się inne bardziej znane gatunki zwierząt.

  Przed kambrem

  Najnowsze analizy genetyczne potwierdzają, że tajemnicza cząsteczka znaleziona w skałach sprzed 640 milionów lat to fragmenty gąbek morskich. Oznacza to, że żyły one już przed kambrem (pierwszy okres ery paleozoicznej), kiedy to wtedy właśnie powstawało większość zwierząt.

  - Mamy dość mocne dowody na to, że tajemnicze fragmenty należą do gąbek - powiedział David Gold z Instytutu Technologicznego w Massachusetts.

  Dodał, że jest najstarszy dowód życia zwierząt na naszej planecie.

  Analiza różnych organizmów

  Specjaliści zbadali części skamieniałości, które znaleźli w prehistorycznych skałach, a są nadal obecne w dzisiejszych czasach. Analizowali łańcuchy DNA różnych organizmów, w tym grzybów, glonów, roślin i właśnie gąbek.

  Morskie stworzenia

  Gąbki to typ prymitywnych i beztkankowych zwierząt wyłącznie wodnych (najczęściej morskich). Są szeroko rozpowszechnione na kuli ziemskiej, głównie w strefie przybrzeżnej oraz na dnie płytkich mórz.

  W kwietniu 2014 roku naukowcy odkryli nieznany gatunek "zabójczych" gąbek. Asbestopluma rickettsi są mięsożerne i drapieżne, a w poszukiwaniu pokarmu nie zdają się na łaskawość morskich prądów:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...