Informacje
 • "Pierwsza gwiazdka" w Wigilię. Kiedy i gdzie jej wypatrywać?

  24-12-2020 07:11 Wigilijna tradycja
  Astronom Jerzy Rafalski o tym, jak wypatrzeć "pierwszą gwiazdkę" Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Tradycyjnie początek wigilijnej kolacji wyznacza moment dostrzeżenia na wieczornym niebie "pierwszej gwiazdki". W tym roku jej miano przypadnie planetom. Jak odnaleźć "pierwszą gwiazdkę" i gdzie jej szukać?

  Zachód Słońca w Wigilię, 24 grudnia, nastąpi o godzinie 15.26. To oznacza, że około godziny 16 lub nieco później możemy zacząć wypatrywać "pierwszej gwiazdki". Moment zachodu Słońca może się różnić do około 20 minut, w zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdujemy.

  >>> PROGNOZA POGODY NA WIGILIĘ

  Najwcześniej dojrzymy planety

  Tak się składa, że obecnie na niebie widoczne są jasne planety i mają one blask nieco większy niż najjaśniejsze gwiazdy.

  W ubiegłym roku w Wigilię niezwykle jasno błyszczała Wenus, ale teraz nie dostrzeżemy jej wieczorem, gdyż świeci nad ranem jako tak zwana Gwiazda Poranna. Spośród obiektów wieczornych najjaśniej po Księżycu świeci obecnie Jowisz, ale będzie znajdował się bardzo nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, co utrudni jego dostrzeżenie, jeśli horyzont przesłaniają nam budynki lub drzewa. Bardzo blisko Jowisza, ale słabiej, świeci Saturn. Zdecydowanie łatwiej powinno dać się odszukać Marsa, świecącego względnie wysoko nad południowo-wschodnim horyzontem. Tuż obok Marsa widoczny będzie Księżyc zbliżający się do pełni.

  Wigilijne konstelacje

  Jeśli jednak wolimy poczekać na ukazanie się na niebie prawdziwej gwiazdy, to patrząc na zachodnią stronę dostrzeżemy wysoko Wegę z gwiazdozbioru Lutni, a w przypadku spoglądania na północno-wschodnią część nieboskłonu, jako pierwsza naszym oczom ukaże się Kapella z konstelacji Woźnicy. Inne jasne gwiazdy, które będą się stopniowo pokazywać, to Altair i Deneb (tworzące z Wegą duży trójkąt na niebie), czy Aldebaran.

  Gdy już się bardziej ściemni, na przykład około godz. 17, możemy obserwować inne ciekawe elementy nocnego nieba. Na przykład nisko nad północnym horyzontem zobaczymy Wielki Wóz, który jest fragmentem gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Jego dwie tylne gwiazdy pomagają w odszukaniu Gwiazdy Polarnej i Małego Wozu. Trzeba odłożyć w górę linię pięć razy dłuższą niż dystans pomiędzy tymi gwiazdami, a natrafimy na Gwiazdę Polarną. Natomiast Mały Wóz to jakby odwrócona wersja Wielkiego Wozu.

  Innym łatwo rozpoznawalnym gwiazdozbiorem jest Kasjopea. Aby ją zobaczyć, trzeba wypatrywać wysoko na niebie gwiazd układających się w literę "W". Z kolei po godz. 19 w całości nad wschodnim horyzontem będzie widoczny gwiazdozbiór Oriona, przypominając symboliczną sylwetkę człowieka, z charakterystycznym ułożeniem trzech gwiazd w jednej linii (tzw. Pas Oriona). Gdy poczekamy do godz. 21 i przedłużymy tę linię w dół, to natrafimy na Syriusza, czyli najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...