Informacje
 • Piekielne informacje dla Ziemi.
  Ocieplenie nie o 2, ale o 6 stopni

  30-09-2015 19:20 Najnowsze wyliczenia modeli

  Klimatolodzy obawiają się, jak zareaguje nasza planeta, gdy klimat ociepli się o 2 stopnie. Tymczasem pojawiły się informacje, że średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 6 stopni Celsjusza.

  Badania przeprowadziła grupa klimatologów z Waszyngtonu, którzy wchodzą w skład stowarzyszenia typu non-profit. Naukowcy przewidują zmiany zachodzące w klimacie za pomocą komputerowych modeli. Według najnowszych ich wskazań Ziemia na przestrzeni kolejnych stu lat ociepli się o 4, a nawet 5 stopni Celsjusza. I może się tak stać nawet jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

  Cieplej o 6 stopni

  Jeszcze większe ocieplenie zakłada jeden ze scenariuszy, zwany "business as usual" (biznes jak zwykle). Przewiduje, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się, to do 2100 roku szacowana wartość średniej globalnej temperatury powietrza wyniesie około 6 st. C w porównaniu do wartości z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Póki co niewielki wzrost

  W 2010 roku prawie 200 państw w ramach walki z globalnym ociepleniem postawiło sobie za cel, by do końca XXI wieku temperatura wzrosła o nie więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do tego, ile wynosiła przed rewolucją przemysłową. W tej chwili ocieplenie wynosi już 0,8 st. C.

  I chociaż od 2000 roku proces ten postępuje wolniej, to wciąż notuje się wzrost temperatury. Zdaniem ekspertów przestój jest chwilowy i lada moment globalne ocieplenie znów przyspieszy.

  Co to dla nas oznacza?

  Naukowcy od pewnego czasu przewidują jakie będą skutki ocieplenia klimatu o 2 stopnie. Sądzą, że do końca XXI wieku ilość wyładowań atmosferycznych będzie o 50 procent większa niż obecnie. A częstsze pioruny to większe zagrożenie pożarowe. Na globalne ocieplenie zareagują także oceany. Szacuje się, że przez roztapiające się lodowce i lądolody poziom morza za 100 lat podniesie się o metr.

  Animacja ocieplania się planety w latach 1954-2013:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • niech się ociepla zimą
  wyższa temperatura większe parowanie , większa powłoka chmur , mniejsze nagrzewanie planety. Zimą mniej opału więc mniej emisji
  ~f2kuze /2015-09-30 20:45
 • Nie lubię takich newsów.
  Szczególnie, że lata stały się jak dla mnie za gorące. W taką pogodę nie potrafię dobrze funkcjonować, a będąc na dworze po prostu źle się czuję. Do tego zimy mamy coraz gorsze, przez co owady nie idą spać. Widok latającego komara pod koniec grudnia już mnie nie dziwi. Stare osy nie wymierają zimą, tak samo kleszcze...
  Kiichigo /2015-09-30 20:30
 • tralalala
  Poczekajmy jak ropa sie skonczy :) do 2100, To bedziemy o tych czasach w podrecznikach czytac jak rydwany wrócą, bo świat nie myśli o tym co bedzie jutro tylko ze wszystkim zwlekaja na ostatnia chwile. Ropa sie skonczy to i klimat odpocznie :) A z drugiej strony co mnie to obchodzi co bedzie w 20100 jak ja nie wiem czy nastepnej wiosny dozyje :)
  ~Klimatyczny /2015-09-30 20:16
 • ocieplenie
  A Polska widzi swoją przyszłość z węglem. Żenada.
  ~ice /2015-09-30 20:12
 • Walka
  Tego nie da się powstrzymać... Jedynym rozwiązaniem jest aby wszystkie maszyny na świecie przerzucić na prąd elektryczny włącznie z kuchenkami itd... To jest wykonalne ale kolosalnie drogie i trudne. Przy obecnym rozwoju technologii pozyskiwania energii elektrycznej za jakieś 20-30 lat będzie to łatwiejsze do osiągnięcia, tym bardziej że ropa w nieskończoność nie będzie tryskać z terenów aktualnie roponośnych.
  Piotru70 /2015-09-30 20:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....