Informacje
 • Piekielne informacje dla Ziemi.
  Ocieplenie nie o 2, ale o 6 stopni

  30-09-2015 19:20 Najnowsze wyliczenia modeli

  Klimatolodzy obawiają się, jak zareaguje nasza planeta, gdy klimat ociepli się o 2 stopnie. Tymczasem pojawiły się informacje, że średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 6 stopni Celsjusza.

  Badania przeprowadziła grupa klimatologów z Waszyngtonu, którzy wchodzą w skład stowarzyszenia typu non-profit. Naukowcy przewidują zmiany zachodzące w klimacie za pomocą komputerowych modeli. Według najnowszych ich wskazań Ziemia na przestrzeni kolejnych stu lat ociepli się o 4, a nawet 5 stopni Celsjusza. I może się tak stać nawet jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

  Cieplej o 6 stopni

  Jeszcze większe ocieplenie zakłada jeden ze scenariuszy, zwany "business as usual" (biznes jak zwykle). Przewiduje, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się, to do 2100 roku szacowana wartość średniej globalnej temperatury powietrza wyniesie około 6 st. C w porównaniu do wartości z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Póki co niewielki wzrost

  W 2010 roku prawie 200 państw w ramach walki z globalnym ociepleniem postawiło sobie za cel, by do końca XXI wieku temperatura wzrosła o nie więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do tego, ile wynosiła przed rewolucją przemysłową. W tej chwili ocieplenie wynosi już 0,8 st. C.

  I chociaż od 2000 roku proces ten postępuje wolniej, to wciąż notuje się wzrost temperatury. Zdaniem ekspertów przestój jest chwilowy i lada moment globalne ocieplenie znów przyspieszy.

  Co to dla nas oznacza?

  Naukowcy od pewnego czasu przewidują jakie będą skutki ocieplenia klimatu o 2 stopnie. Sądzą, że do końca XXI wieku ilość wyładowań atmosferycznych będzie o 50 procent większa niż obecnie. A częstsze pioruny to większe zagrożenie pożarowe. Na globalne ocieplenie zareagują także oceany. Szacuje się, że przez roztapiające się lodowce i lądolody poziom morza za 100 lat podniesie się o metr.

  Animacja ocieplania się planety w latach 1954-2013:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A to ciekawe...
  ponieważ wszystkie poważne badania zrobione po roku 2002 pokazują, że "temperatura atmosfery" nie tylko się ustabilizowała, ale po woli odradza się powłoka lodowa na biegunach i w ciągu najbliższych 50 lat ma nam się przydarzyć kolejna "mała epoka lodowcowa" czyli globalny spadek temperatury o kilka stopni. Ci klimatolodzy to zapewne ci sponsorowani przez ONZ, które dzięki bajkom o globalnym ociepleniu trzepie kasę. Tylko na marginesie przypomnę że eksperci ONZ zapowiadali w połowie XX w. że ropa naftowa skończy się do połowy obecnego stulecia, tymczasem obecnie znane złoża są trzykrotnie większe niż te, które znano wówczas i można być pewnym ze ropy nie zabraknie przynajmniej przez kolejne 150-200 lat. To co mówią o "globalnym ociepleniu" ludzie którzy z niego żyją zawsze należy dzielić przez cztery, na co najlepszym przykładem jest Al Gore, który nakręcił "klimatyczną" propagandówkę, która ze względu na zawarte w niej kłamstwa została zakazana w wielu krajach jako materiał edukacyjny.
  TomaszPOZnań /2015-09-30 21:52
 • Już mnie nie będzie na Ziemi!
  A ja tak lubię ciepło!
  ~Ludek /2015-09-30 21:42
 • Prognozy
  Nie potrafia dobrze przewidzieć pogody na obszarze Europy, czy Ameryki Północnej na dwa tygodnie do przodu, a wciskają nam co będzie za 85 lat. To co było naukowym dogmatem 50 lat temu, dziś nie jest warte złamanego grosza. Żyjmy nomalnie i nie podniecajmy się takimi informacjami.
  ~Optymista /2015-09-30 21:16
 • ma to swoje dobre strony
  ...nie będą mi marznąć stopy
  ~lol /2015-09-30 21:08
 • ocieplenie
  w Polsce zlikwidowano przemysł i za to Wałek dostał już Nobla
  ~emeryta /2015-09-30 21:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....