Informacje
 • Piekielne informacje dla Ziemi.
  Ocieplenie nie o 2, ale o 6 stopni

  30-09-2015 19:20 Najnowsze wyliczenia modeli

  Klimatolodzy obawiają się, jak zareaguje nasza planeta, gdy klimat ociepli się o 2 stopnie. Tymczasem pojawiły się informacje, że średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 6 stopni Celsjusza.

  Badania przeprowadziła grupa klimatologów z Waszyngtonu, którzy wchodzą w skład stowarzyszenia typu non-profit. Naukowcy przewidują zmiany zachodzące w klimacie za pomocą komputerowych modeli. Według najnowszych ich wskazań Ziemia na przestrzeni kolejnych stu lat ociepli się o 4, a nawet 5 stopni Celsjusza. I może się tak stać nawet jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

  Cieplej o 6 stopni

  Jeszcze większe ocieplenie zakłada jeden ze scenariuszy, zwany "business as usual" (biznes jak zwykle). Przewiduje, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się, to do 2100 roku szacowana wartość średniej globalnej temperatury powietrza wyniesie około 6 st. C w porównaniu do wartości z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Póki co niewielki wzrost

  W 2010 roku prawie 200 państw w ramach walki z globalnym ociepleniem postawiło sobie za cel, by do końca XXI wieku temperatura wzrosła o nie więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do tego, ile wynosiła przed rewolucją przemysłową. W tej chwili ocieplenie wynosi już 0,8 st. C.

  I chociaż od 2000 roku proces ten postępuje wolniej, to wciąż notuje się wzrost temperatury. Zdaniem ekspertów przestój jest chwilowy i lada moment globalne ocieplenie znów przyspieszy.

  Co to dla nas oznacza?

  Naukowcy od pewnego czasu przewidują jakie będą skutki ocieplenia klimatu o 2 stopnie. Sądzą, że do końca XXI wieku ilość wyładowań atmosferycznych będzie o 50 procent większa niż obecnie. A częstsze pioruny to większe zagrożenie pożarowe. Na globalne ocieplenie zareagują także oceany. Szacuje się, że przez roztapiające się lodowce i lądolody poziom morza za 100 lat podniesie się o metr.

  Animacja ocieplania się planety w latach 1954-2013:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Super
  Wyładowania elektryczne niosą ze sobą życie i odnowienie warstwy ozonowej, więc wszystko ok.
  ~oki /2015-10-01 04:41
 • epoka lodowcowa
  Niedawno mozna było wyczytać, że naukowcy doszli do wniosku iż wchodzimy w tzw minimum Maundera, czyli okres małej akytwności słońca. W skrócie, oznacza to małą epokę lodowcową.
  Być może ekolodzy będą wtedy domagać się kar za zbyt małą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery ;-)
  ~pitt /2015-10-01 00:29
 • do Polaków
  Ludzie , Polacy ! Piszcie po polsku. Chodziliście do szkół ? Was nie da się czytać bo nie wiadomo co Autor miał na myśli. Znaki , interpunkcja ,ortografia to dla większości czarna magia ! Jak masz coś do powiedzenia, to powiedz to tak, żebyś został zrozumiany, a nie wyśmiany !!!
  ~Waldemar Dzikowski /2015-10-01 00:03
 • 10!! a niech bedzie 12!! kto da wiecej?
  10!! a niech bedzie 12!! kto da wiecej?
  ~gosciu /2015-09-30 23:59
 • i super
  mniej opału do pieca i czystrze powietrze
  Saso /2015-09-30 22:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....