Informacje
 • Piekielne informacje dla Ziemi.
  Ocieplenie nie o 2, ale o 6 stopni

  30-09-2015 19:20 Najnowsze wyliczenia modeli

  Klimatolodzy obawiają się, jak zareaguje nasza planeta, gdy klimat ociepli się o 2 stopnie. Tymczasem pojawiły się informacje, że średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 6 stopni Celsjusza.

  Badania przeprowadziła grupa klimatologów z Waszyngtonu, którzy wchodzą w skład stowarzyszenia typu non-profit. Naukowcy przewidują zmiany zachodzące w klimacie za pomocą komputerowych modeli. Według najnowszych ich wskazań Ziemia na przestrzeni kolejnych stu lat ociepli się o 4, a nawet 5 stopni Celsjusza. I może się tak stać nawet jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

  Cieplej o 6 stopni

  Jeszcze większe ocieplenie zakłada jeden ze scenariuszy, zwany "business as usual" (biznes jak zwykle). Przewiduje, że jeżeli emisja gazów cieplarnianych nie zmniejszy się, to do 2100 roku szacowana wartość średniej globalnej temperatury powietrza wyniesie około 6 st. C w porównaniu do wartości z czasów sprzed rewolucji przemysłowej.

  Póki co niewielki wzrost

  W 2010 roku prawie 200 państw w ramach walki z globalnym ociepleniem postawiło sobie za cel, by do końca XXI wieku temperatura wzrosła o nie więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do tego, ile wynosiła przed rewolucją przemysłową. W tej chwili ocieplenie wynosi już 0,8 st. C.

  I chociaż od 2000 roku proces ten postępuje wolniej, to wciąż notuje się wzrost temperatury. Zdaniem ekspertów przestój jest chwilowy i lada moment globalne ocieplenie znów przyspieszy.

  Co to dla nas oznacza?

  Naukowcy od pewnego czasu przewidują jakie będą skutki ocieplenia klimatu o 2 stopnie. Sądzą, że do końca XXI wieku ilość wyładowań atmosferycznych będzie o 50 procent większa niż obecnie. A częstsze pioruny to większe zagrożenie pożarowe. Na globalne ocieplenie zareagują także oceany. Szacuje się, że przez roztapiające się lodowce i lądolody poziom morza za 100 lat podniesie się o metr.

  Animacja ocieplania się planety w latach 1954-2013:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Normalna rzecz
  Zjawisko ocieplania i ochładzania sie klimatu to rzecz normalna. Epoki lodowcowe, wielkie susze itd. Ziemia ma swoje cykle i nic tego nie zmieni. My mamy to szczescie, ze zyjemy w okresie 15 tys lat bez zlodowacen, ale i to minie.
  ~azzzzzzas /2015-10-01 13:30
 • Ciekawe
  o ile podnosi temperature powierza wybuch bomby atomowej/wodorowej i to tak na próbe
  ~wawryk /2015-10-01 13:24
 • początek końca
  Wyschniemy jak Mars
  ~Mike /2015-10-01 12:55
 • jesteście nienormalni...
  W dziejach Ziemi, klimat był o wiele cieplejszy niż jest obecnie... Wzrost temperatury... rzecz normalna biorąc pod uwagę, iż wychodzmimy dopiero z małej epoki lodowcowej, a pomiary dokładne i regularne prowadzimy od niedawna... Będzie cieplej niezależnie od tego czy ograniczymy emisję czy nie... A przyjdzie taki czas że w Polsce będzie -60 st.C jednak o tym nikt z nas się nie przekona ;)
  ~c13 /2015-10-01 12:38
 • Buahah
  Nic w tym piekielnego nie ma ;), ludzie są sobie sami winni i sami doprowadzają do zagłady ;), niech zaczną myśleć to się poprawi :), a jak nie to się martwcie :)
  ~Tajemniczy /2015-10-01 11:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....