Informacje
 • Pamiętajcie, w niedzielę cofamy wskazówki zegara.
  Zmiana czasu na zimowy ma swoje zalety

  28-10-2016 20:45 Do letniego wrócimy 26 marca 2017 roku
  Pamiętajcie, w niedzielę cofamy wskazówki zegara. <br />Zmiana czasu na zimowy ma swoje zalety

  Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy

  Shutterstock

  W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Większość pośpi godzinę dłużej, ale niektórych czeka godzina więcej pracy. Zmiana czasu z letniego na zimowy pozytywnie wpływa na nasze serce.

  W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

  W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.

  Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku. Najbliższa będzie w nocy z soboty na niedzielę (29-30 października). Wtedy rozpocznie się czas zimowy. Do letniego wrócimy 26 marca 2017 roku.

  Zawały serca

  Zmianę czasu wprowadzono w celu efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Jednak o słuszności tego posunięcia cały czas się dyskutuje. Zmiana czasu, nawet o godzinę, zaburza nasz rytm dobowy. Organizm nie lubi zmian i musi się do nich przystosować (zobacz niekorzystne skutki zmiany czasu z letniego na zimowy na organizm człowieka).

  Interesującej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie dokonali szwedzcy naukowcy. Po przeanalizowaniu rejestrów szpitalnych z ostatnich dwudziestu lat stwierdzili, że zmiana czasu ma wpływ na częstotliwość występowania zawałów serca. Dr. Imre Janszki z Karolinska Institute i dr. Rickard Ljung, członek Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Dobrobytu zauważyli, że zmianie czasu na zimowy towarzyszy spadek liczby zawałów serca, niestety efekt odwrotny występuje przy zmianie czasu na letni, a więc gdy przesuwamy zegarki o godzinę do przodu, co wiąże się ze skróceniem czasu snu. W ciągu pierwszych siedmiu dni liczba stwierdzanych ataków serca wzrastała średnio o 5 procent.

  Zobacz, jak jesień wpływa na nasz organizm, zarówno negatywnie jak i pozytywnie.

  Przyczyny ogólnoświatowego zamieszania

  Choć pierwszym, który wspominał o potrzebie rozróżnienia czasu zimowego i letniego był Benjamin Franklin, to pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali ten pomysł w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

  Zmiany w wielu państwach

  Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja, dzięki czemu teraz Rosjanie nie muszą przestawiać już swoich zegarków.

  W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

   

  O zmianie czasu z letniego na zimowy w 2013 roku opowiadał Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brak oszczednosci !
  Jaka oszczędność, jak w jesieni, gdy jest pochmurnie po 15,00 jest ciemno i trzeba świecić światło w domach !!!
  ~domino /2016-10-29 12:33
 • czas
  czyli gdyby ustawić dla nas czas zimowy na stałe to latem mamy już o 2 w nocy jasno a ściemniać się zacznie o 21, bez sensu. Dla nas chyba lepszy byłby czas letni
  ~bazyl /2016-10-26 22:37
 • Zagatka zmiany czasu
  Komu to sluzy?Na poczatku mowiono o oszczednosci energii i nizszych rachunkach za prad.Dzisiaj sa wyzsze.Domagam sie aby ktos z Unii Europejskiej,albo ktos z naszego rzadu zdal wreszcie raport i wypowiedzial sie o korzysciach jakie osiagnelismy z tych wielu lat.Na wyzszych szczeblach wszyscy milcza,tylko dziennikarze probuja rozszyfrowac ta zagatke.Moze ktos ma w tym interes.Innego wytlumaczenia nie ma.
  ~Lech /2016-10-26 21:38
 • czas
  Zgadzam się --same zalety .To jest ten lepszy czas i nich juz zostanie na stałe
  ~wiosna /2016-10-26 11:45
 • NIECH TO BĘDZIE OSTATNIA ZMIANA
  Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nadal próbuje uchylić zmianę czasu co pół roku, a urzędasy się bronią przed tym. zob.http://serwis21.blogspot.com/2016/10/urzednicy-nie-chca-rezygnacji-ze-zmiany.html
  ~sprzeciw21 /2016-10-26 11:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...