Informacje
 • Pamiętacie krowę, która uciekła i dołączyła
  do stada żubrów? Jest ciąg dalszy

  23-01-2018 06:52 Trzy miesiące w Białowieży
  Krowa na gigancie w Puszczy Białowieskiej Foto: Rafał Kowalczyk | Video: TVN24

  Jesienią uciekła od właściciela, teraz już trzeci miesiąc towarzyszy stadu żubrów. I chociaż krowa radzi sobie całkiem nieźle, to ekspert przestrzega, że ta przyjaźń - lub sojusz - może zagrozić i jej, i populacji żubrów z Puszczy Białowieskiej.

  W listopadzie 2017 roku krowę wśród żubrów w pobliżu Puszczy Białowieskiej zauważył Adam Zbyryt, ornitolog często przemierzający te tereny.

  - Spotkanie stada żubrów w okolicy Puszczy Białowieskiej to nic dziwnego - przyznawał wówczas Zbyryt. To jednak stado było wyjątkowe. - Liczyło około 50 osobników. Jeden zwrócił moją uwagę. Miał zupełnie inny odcień niż reszta stada: jego sierść była jasnobrązowa, a żubry są kasztanowe lub brunatne - opowiadał.

  Jak się okazało, była to krowa rasy limousine, która jesienią uciekła na wolność i przyłączyła się do stada żubrów. Dziś, po kilku miesiącach, nadal im towarzyszy. Na dowód przetrwania tej niezwykłej przyjaźni natrafił biolog, dr hab. Rafał Kowalczyk.

  Młoda i narwana

  - Z tego, co wiemy, to ta krowa uciekła od właściciela na przełomie października i listopada. Ponownie zauważyłem ją kilka dni temu, wciąż przebywała ze stadem żubrów - opowiada w rozmowie z naszym portalem Rafał Kowalczyk. - To jest młoda krowa, do tego niezbyt skoordynowana z grupą. Żubry są jak jeden organizm, a ona odstaje: one w jedną, ona w drugą - zauważa.

  - Gdy ją widziałem, była w dobrej kondycji. Kręciła się za stadem, trochę na uboczu. To w końcu jej trzeci miesiąc na wolności. Z żubrami ma ochronę przed wilkami, sama pewnie padłaby ich ofiarą, bo przebywa na obrzeżach Puszczy Białowieskiej - wyjaśnia.

  Zdaniem Kowalczyka to, że zwierzęta ze sobą przestają, nie powinno dziwić. Krowa jest zwierzęciem stadnym, podobnie żubr, między nimi występuje wiele podobieństw. Ale właśnie te podobieństwa mogą doprowadzić do dramatu.

  Jałowa jałówka

  - To nie pierwszy przypadek w tym regionie, że krowa wyrwała się na wolność, ale to pierwszy raz, gdy postanawia dołączyć do stada żubrów. Powstaje pytanie, czy to nie stanowi zagrożenia dla populacji żubra. Nie wiadomo przecież, czy się nie rozmnożą, a tym samym - zanieczyszczą populację żubra hybrydą. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że cielęta żubra są zwykle większe i krowa może umrzeć w trakcie porodu - tłumaczy Kowalczyk.

  Naukowiec uspokaja, że na razie krowa jest wciąż za młoda do rozrodu. Zastrzega jednak, że już teraz należy pomyśleć, co zrobić, by nie dopuścić do hybrydyzacji cennego gatunku.

  - I o ile takie hybrydy płci męskiej z pierwszego pokolenia są niepłodne, o tyle samic to już nie dotyczy. Za kilka miesięcy wiosna, krowa niebawem podrośnie. Trzeba się tym zająć i - być może - odłowić krowę - sugeruje.

  Na pograniczu światów

  Kowalczyk podkreśla, że jałówka czuje się komfortowo wśród żubrów, a i one zaakceptowały jej obecność. Przetrwała mrozy, uniknęła ataku wilków i rola "hodowlanej outsiderki" najwyraźniej jej nie przeszkadza. Od żubrów odróżnia ją także to, że nie płoszy jej bliskość ludzi.

  - Żubry mają reakcję obronną na widok człowieka. Małe spędzane są do środka, żubry się wycofują. Ta krowa zachowuje się inaczej, bo jest zwierzęciem hodowlanym: trochę się krząta, ale nawykła do obecności człowieka - dodaje Kowalczuk.

  Krowę widziano często w pobliżu wsi Wasilkowo na północ od Hajnówki albo przy szosie do Białegostoku. Najwyraźniej odpowiadają jej pola rzepaku.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • r8h3c7
  BRAWO KRÓWKA
  ~mania /2018-01-28 11:21
 • brawo Krówka
  Jak zawsze wielkie biologi wiedzą lepiej, jak natura ma się zachować. Jak niszczą ekosystem masowym ZAROBKOWYM dla kolesi szyszka wycinaniem drzew, doktorek habilitowany, BIOLOG, nic nie ma do powiedzenia, siedzi cichutko, bo mu przewód profesorski mgo zablokować. Ale krówka mu przeszkadza,bo zanieczyści dziedzictwo narodowe - żubry. Gdzie te żubry będą mieskać doktorku, jak im wyrżną puszcze? To nie krówka i "hybrydy" czyli Jej potmstwo są zagrożeniem dla żbrów, ale takie pseudo naukowce jak ty, pierdolące debilizmy na temt jak mądra natura ma postępować. Może byś się w komórki rakowe zapatrzyl i lekarstwo mundralo katolicka wynalazł.
  ~fan przyrody /2018-01-25 07:52
 • uciekinierka Teresa
  Imię dla krówki Teresa ( uciekła podobnie jak premier UK z UE).
  ~dok77 /2018-01-24 17:57
 • ale to już
  niech się odczepią od tej krowy!!!!!
  ~syl /2018-01-24 15:20
 • zakaz aborcji dla krów !
  przy uchwalaniu nowego prawa do aborcji trzeba ja bedzie tez uwzglednic !
  jak ma "zanieczyscic populacje" zubrów, to co zrobic z ewentualnie poczetym cielakiem ?
  ~Sw Franciszek /2018-01-23 22:47
 • Do ~sewoj
  Piszesz, że ktoś mądry już powinien wydać decyzje o odszczale.
  Słusznie! I najlepiej zrobić to SZCZAŁKĄ!
  :-D :-D :-D
  Pozdrowienia dla Ciebie...
  ~Kwiatkosiu /2018-01-23 20:10
 • Czyżby powodem uciueczki było molestowanie przez właściciela
  Paskudny zoofil, powinien trafić na listę Ministerstwa Sprawiedliwości. Skazać go za molestowanie dziewicy - jałówki i wpisać do rejestru skazanych za przestępstwa seksualne. Niech inne krowy wiedzą co to za jeden.
  ~Real /2018-01-23 19:15
 • futro...
  Proszę bardzo krowie futro kupić i założyć. Wykazała się odwagą, należy jej się.
  ~zzzzz /2018-01-23 18:52
 • Właściciel był zoofilem
  I krowa zaprotestowała w ten sposób.
  ~Real /2018-01-23 18:31
 • Trzeba się trzymać zaleceń UNI
  Radzę nie ingerować w życie zwierząt.Wystarczy że była ingerencja w Pszczę i jak to się kończy to wiemy.Dlatego radzę nic nie robić ,a natura sama sobie poradzi.
  ~antek /2018-01-23 14:14
 • :-)
  Lepszy na wolności kąsek ladajaki niżli w niewoli przysmaki.
  ~ddd /2018-01-23 13:58
 • Homo
  U ludzi jest podobnie.
  16-latka wsiada do pociągu bylejakiego i jedzie w Polskę.;)
  JackPlacki /2018-01-23 13:27
 • O tempore, o mores
  To jest absolutny dowód, że kobiety lubią owłosionych brutali.
  ~zorro /2018-01-23 12:06
 • Krowka
  A po co wpirzac sie im zycie moze wyjdzie cos zajebistego czego nie bedzie nigdzie na swiecie jak zubry nie maja z nia problemu to poco moze nawet nie beda jej chcieli stukac
  ~Pieszczoszek /2018-01-23 11:24
 • Ministra nie ma, ujadanie jest
  Niektórzy są psychicznie chorzy.

  Krowa wybrała inne życie :)
  ~Nick /2018-01-23 10:45
 • mysliwi od szyszki na start
  proste ktoś "mądry" juz powinien wydac decyzje o odszczale
  ~sewoj /2018-01-23 09:53
 • Ta krowa jest
  po byku.
  ~Qolfa /2018-01-23 09:42
 • zootechnik
  1. limousine to MIĘSNA rasa bydła, a nie mleczna. 2. Krowa może nie przeżyć cielenia się, a nie połogu. Dużę cielę może zaklinować sie w kanale rodnym, a wtedy jest to koniec dla krowy i cielaka. Między połogiem, a porodem (cieleniem sie)jest różnica
  ~baba /2018-01-23 09:37
 • Wszystkie samice lubią duże :)
  Wszystkie samice lubią duże :)
  ziolko /2018-01-23 09:22
 • Naczelny myśliwy Szyszko stracił robotę, może odstrzeli za parę złotych?
  Dajcie mu się wyszaleć, nie ma na stare lata trofeum jakieś.
  ~m4mm4l /2018-01-23 09:04
 • Krowa uciekinierka
  Mam pytanie , czy pan ekspert jest z PIS-u ? Pytam bo to wiele wyjaśni w przyszłości .
  bogdan55 /2018-01-23 08:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...