Informacje
 • Pamiętacie krowę, która uciekła i dołączyła
  do stada żubrów? Jest ciąg dalszy

  23-01-2018 06:52 Trzy miesiące w Białowieży
  Krowa na gigancie w Puszczy Białowieskiej Foto: Rafał Kowalczyk | Video: TVN24

  Jesienią uciekła od właściciela, teraz już trzeci miesiąc towarzyszy stadu żubrów. I chociaż krowa radzi sobie całkiem nieźle, to ekspert przestrzega, że ta przyjaźń - lub sojusz - może zagrozić i jej, i populacji żubrów z Puszczy Białowieskiej.

  W listopadzie 2017 roku krowę wśród żubrów w pobliżu Puszczy Białowieskiej zauważył Adam Zbyryt, ornitolog często przemierzający te tereny.

  - Spotkanie stada żubrów w okolicy Puszczy Białowieskiej to nic dziwnego - przyznawał wówczas Zbyryt. To jednak stado było wyjątkowe. - Liczyło około 50 osobników. Jeden zwrócił moją uwagę. Miał zupełnie inny odcień niż reszta stada: jego sierść była jasnobrązowa, a żubry są kasztanowe lub brunatne - opowiadał.

  Jak się okazało, była to krowa rasy limousine, która jesienią uciekła na wolność i przyłączyła się do stada żubrów. Dziś, po kilku miesiącach, nadal im towarzyszy. Na dowód przetrwania tej niezwykłej przyjaźni natrafił biolog, dr hab. Rafał Kowalczyk.

  Młoda i narwana

  - Z tego, co wiemy, to ta krowa uciekła od właściciela na przełomie października i listopada. Ponownie zauważyłem ją kilka dni temu, wciąż przebywała ze stadem żubrów - opowiada w rozmowie z naszym portalem Rafał Kowalczyk. - To jest młoda krowa, do tego niezbyt skoordynowana z grupą. Żubry są jak jeden organizm, a ona odstaje: one w jedną, ona w drugą - zauważa.

  - Gdy ją widziałem, była w dobrej kondycji. Kręciła się za stadem, trochę na uboczu. To w końcu jej trzeci miesiąc na wolności. Z żubrami ma ochronę przed wilkami, sama pewnie padłaby ich ofiarą, bo przebywa na obrzeżach Puszczy Białowieskiej - wyjaśnia.

  Zdaniem Kowalczyka to, że zwierzęta ze sobą przestają, nie powinno dziwić. Krowa jest zwierzęciem stadnym, podobnie żubr, między nimi występuje wiele podobieństw. Ale właśnie te podobieństwa mogą doprowadzić do dramatu.

  Jałowa jałówka

  - To nie pierwszy przypadek w tym regionie, że krowa wyrwała się na wolność, ale to pierwszy raz, gdy postanawia dołączyć do stada żubrów. Powstaje pytanie, czy to nie stanowi zagrożenia dla populacji żubra. Nie wiadomo przecież, czy się nie rozmnożą, a tym samym - zanieczyszczą populację żubra hybrydą. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że cielęta żubra są zwykle większe i krowa może umrzeć w trakcie porodu - tłumaczy Kowalczyk.

  Naukowiec uspokaja, że na razie krowa jest wciąż za młoda do rozrodu. Zastrzega jednak, że już teraz należy pomyśleć, co zrobić, by nie dopuścić do hybrydyzacji cennego gatunku.

  - I o ile takie hybrydy płci męskiej z pierwszego pokolenia są niepłodne, o tyle samic to już nie dotyczy. Za kilka miesięcy wiosna, krowa niebawem podrośnie. Trzeba się tym zająć i - być może - odłowić krowę - sugeruje.

  Na pograniczu światów

  Kowalczyk podkreśla, że jałówka czuje się komfortowo wśród żubrów, a i one zaakceptowały jej obecność. Przetrwała mrozy, uniknęła ataku wilków i rola "hodowlanej outsiderki" najwyraźniej jej nie przeszkadza. Od żubrów odróżnia ją także to, że nie płoszy jej bliskość ludzi.

  - Żubry mają reakcję obronną na widok człowieka. Małe spędzane są do środka, żubry się wycofują. Ta krowa zachowuje się inaczej, bo jest zwierzęciem hodowlanym: trochę się krząta, ale nawykła do obecności człowieka - dodaje Kowalczuk.

  Krowę widziano często w pobliżu wsi Wasilkowo na północ od Hajnówki albo przy szosie do Białegostoku. Najwyraźniej odpowiadają jej pola rzepaku.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • r8h3c7
  BRAWO KRÓWKA
  ~mania /2018-01-28 11:21
 • brawo Krówka
  Jak zawsze wielkie biologi wiedzą lepiej, jak natura ma się zachować. Jak niszczą ekosystem masowym ZAROBKOWYM dla kolesi szyszka wycinaniem drzew, doktorek habilitowany, BIOLOG, nic nie ma do powiedzenia, siedzi cichutko, bo mu przewód profesorski mgo zablokować. Ale krówka mu przeszkadza,bo zanieczyści dziedzictwo narodowe - żubry. Gdzie te żubry będą mieskać doktorku, jak im wyrżną puszcze? To nie krówka i "hybrydy" czyli Jej potmstwo są zagrożeniem dla żbrów, ale takie pseudo naukowce jak ty, pierdolące debilizmy na temt jak mądra natura ma postępować. Może byś się w komórki rakowe zapatrzyl i lekarstwo mundralo katolicka wynalazł.
  ~fan przyrody /2018-01-25 07:52
 • uciekinierka Teresa
  Imię dla krówki Teresa ( uciekła podobnie jak premier UK z UE).
  ~dok77 /2018-01-24 17:57
 • ale to już
  niech się odczepią od tej krowy!!!!!
  ~syl /2018-01-24 15:20
 • zakaz aborcji dla krów !
  przy uchwalaniu nowego prawa do aborcji trzeba ja bedzie tez uwzglednic !
  jak ma "zanieczyscic populacje" zubrów, to co zrobic z ewentualnie poczetym cielakiem ?
  ~Sw Franciszek /2018-01-23 22:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...