Informacje
 • Padł kolejny rekord. Październik był najcieplejszy w historii

  15-11-2014 10:52 Średnia miesiączna globalna temperatura powietrza była wyższa od przeciętnej

  Na zdjęciu anomalie temperatury powietrza w paździeniku w 2014 roku na świecie, a na filmie rozkład temperatur w pozostałych najcieplejszych miesiącach 2014 roku

  NASA

  To już kolejny rekord w tym roku. Średnia temperatura tegorocznego października była najwyższą od momentu rozpoczęcia pomiarów. Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 zapisze się jako najcieplejszy w historii klimatologii.

  Nie tylko Polaków cieszy tegoroczna jesień. Niemal na całym globie pogoda jest znacznie bardziej łaskawa niż zazwyczaj o tej porze roku. Na dowód tego naukowcy z NASA opublikowali mapę, na której zaprezentowali średnie wartości temperatury w październiku.

  Wszędzie cieplej

  Dane z całego globu potwierdziły, że październik był wyjątkowo ciepły. To już kolejny miesiąc w tym roku, kiedy średnia temperatura przekracza normę.

  Japońska Służba Meteorologiczna poinformowała, że miesięczna temperatura października przekroczyła o 0,3 st. C temperaturę z wielolecia 1981-2000.

  A według naukowców z NASA ubiegły miesiąc był o ponad 1 st. C cieplejszy od średniej dla października wyliczonej w latach 1951-1980.

  Natomiast eksperci z Uniwersytetu w Alabamie wykazali, że październik 2014 zapisał się jako ciepły, ze średnią temperaturą o 0,2 st. C wyższą od normy (w odniesieniu do średniej z danego miesiąca w ubiegłym trzydziestoleciu).

  W Polsce ciepło i sucho

  W Polsce październik 2014 roku zapisał się jako miesiąc termicznie ciepły. Odchylenie od średniej wieloletniej wyniosło od 1 st. C na wschodzie do nawet 2 st. C na zachodnich krańcach kraju.

  Wyższa temperatura za oceanem

  Eksperci z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) donoszą, że średnia temperatura powietrza w ubiegłym miesiącu w Ameryce Północnej była wyższa od przeciętnej z dwudziestego wieku o 1,5 st. C i wyniosła wartość rzędu 14 st. C. Tym samym dziesiąty miesiąc 2014 roku jest czwartym z kolei rekordowym październikiem pod względem temperatury powietrza jaki kiedykolwiek tam zarejestrowano.

  Ponadto amerykańscy klimatolodzy zarejestrowali większe opady (o 4,32 mm od przeciętnej sumy dla danego miesiąca).

  Ciepło przez cały rok

  W tym roku większość miesięcy została uznana za ciepłe, bardzo ciepłe lub anomalnie ciepłe (marzec). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Naukowcy podkreślają również, że żaden miesiąc 2014 roku nie został zakwalifikowany jako chłodny (staje się nim, gdy średnia temperatura jest niższa od średniej wieloletniej z danego miesiąca).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...