Informacje
 • Orion gotowy. W pierwszą podróż ruszy 4 grudnia

  01-11-2014 17:43 NASA w grudniu rozpocznie testy "taksówki" docierającej nawet i na Marsa

  Wnętrze Oriona

  NASA

  Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) poinformowała, że prace nad Orionem zostały zakończone. Czwartego grudnia rozpocznie się faza testowa pojazdu, która - jeśli się powiedzie - otworzy nowy rozdział w kosmicznej historii. Naukowcy wierzą, że dzięki zastosowanym technologiom człowiek na pokładzie Oriona poleci dalej niż kiedykolwiek.

  - Statek kosmiczny Orion jest już gotowy do fazy testowej. Zaplanowano ją na 4 grudnia 2014 roku - poinformowała agencja kosmiczna NASA.

  O szczegółach misji opowiedzą naukowcy NASA podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 6 listopada w agencji kosmicznej Kennedy Space Center na Florydzie.

  Trudny test bez ludzi

  W fazie testowej maszyna poleci bez astronautów. Zostanie wyniesiona około 5,8 tys. km ponad powierzchnię Ziemi i okrąży naszą planetę. Dzięki temu badacze będą mogli (w czasie 4,5 godzin lotu testowego) sprawdzić działanie instrumentów pokładowych.

  Start i wyniesienie statku kosmicznego to połowa sukcesu. Sen z powiek spędza naukowcom etap powrotu maszyny na powierzchnię Ziemi. To właśnie manewry mające na celu osadzenie Oriona w jednym kawałku są uważane za najtrudniejsze.

  Prędkość i wysoka temperatura

  Statek "przedzierając się" przez warstwy ziemskiej atmosfery znajdzie się w wyjątkowo trudnych warunkach. Zgodnie z wyliczeniami - podczas powrotu rozwinie prędkość ponad 32 tys. km/h, a temperatura na powłokach zewnętrznych podniesie się wówczas do około 2200 st. C.

  By zminimalizować prędkość, z kapsuły zostaną wystrzelone trzy spadochrony wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów. Otwierając się kolejno po sobie, na odpowiednich pułapach, spowolnią kapsułę i umożliwią bezpieczne, choć bez wątpienia twarde lądowanie.

  Drogi interes

  NASA od trzech lat przygotowywała załogowy statek kosmiczny Orion do lotu. To właśnie dzięki niemu astronomowie będą przeprowadzać eksperymenty na ziemskiej orbicie i poza nią. Podróż z załogą na pokładzie planowana jest na rok 2021.

  Statek Kosmiczny Orion jest częścią nowego, wartego 35 mld dolarów, systemu zwanego Space Launch System. Ma pomóc USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Orion zostanie zintegrowany z rakietą ładunkową, która będzie mogła wynieść na orbitę nawet 130 ton sprzętu i zapasów dla astronautów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Deja vu
  jak mowil Ben-Akiba
  ~Cliq /2014-11-01 23:10
 • Statek kosmiczny ?
  chyba to jest kapsuła ratunkowa, wahadłowce bardziej przypominały jakikolwiek statek, faktycznie wielka sensacja.
  ~blatek /2014-11-01 17:15
 • orion gotowy
  swajczy - to pewnie od wajki
  mund /2014-11-01 16:02
 • Czy znowu rakietka się swajczy?
  Czyżby następny kandydat do wielkiego BUM?
  vagabond /2014-11-01 15:46
 • Say what?
  "statek kosmiczny jako pierwszy w historii przetransportuje ludzi w przestrzeń kosmiczną" nie wiem czy ci co to pisz wogole zastanawiaja sie co pisza
  ~Bob /2014-11-01 15:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....