Informacje
 • Odkryty szkielet wieloryba sprzed tysięcy lat. Otwiera "okno w przeszłość"

  29-11-2020 09:10 Znalezisko w Tajlandii
  Sześciolatek w trakcie zabawy dokopał się do skamieniałości sprzed setek milionów lat Foto: ENEX | Video: ENEX

  Niemal doskonale zachowany szkielet wieloryba sprzed kilku tysięcy lat został znaleziony w Tajlandii. Miejsce jego położenia może dać odpowiedź, jak w przeszłości zmieniał się poziom morza. Może także wskazać, które miejsca zostaną zalane w przyszłości w wyniku podnoszenia się poziomu oceanów - podkreślają naukowcy.

  Szczątki znaleziono na początku listopada w prowincji Samut Sakhon na wybrzeżu Tajlandii. Badacze uważają, że należą one płetwala Bryde'a (Balaenoptera brydei). To gatunek walenia z rodziny płetwalowatych.

  Szkielet mierzy 12 metrów, czaszka ma trzy metry długości. Do tej pory wydobyto 80 procent szczątków. Zidentyfikowano 19 kompletnych kręgów, pięć żeber, łopatkę i płetwy.

  Naukowcy są zdania, że szkielet ma od trzech do pięciu tysięcy lat. Jednak do zweryfikowania dokładnego wieku zostanie wykorzystania metoda datowania radiowęglowego. Wyniki badania mamy poznać w grudniu.

  Ważne wskazówki

  Szczątki odkryto 12 kilometrów od współczesnej linii brzegowej. Jak wskazał minister środowiska i zasobów naturalnych Tajlandii Varawut Silpa-archa, odkrycie pomoże zrozumieć ewolucję gatunku i zmiany poziomu mórz na przestrzeni tysięcy lat.

  Biolog Marcus Chua z Narodowego Uniwersytetu Singapuru nazwał odkrycie "oknem w przeszłość". Podkreślił, że znalezisko stanowi dowód na "stosunkowo duże zmiany poziomu morza od około sześciu tysięcy do trzech tysięcy lat temu w Zatoce Tajlandzkiej". Jak wyjaśnił, linia brzegowa sięgała dziesiątek kilometrów w głąb współczesnego lądu.

  "Może pokazać, jak i gdzie nisko położone obszary mogą zostać zalane"

  Jak dodał biolog wcześniej w głębi lądu znajdowano tylko małe skamieniałe muszle lub kraby. Nie było jasne, czy te skamieniałości zostały przeniesione przez ludzi. - Szczątki wieloryba datowane na tysiące lat dostarczyłyby mocnych dowodów na to, gdzie wtedy znajdowało się morze - wytłumaczył. 

  Jak przyznał Chua, jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że kryzys klimatyczny przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz. - To z pewnością mogłoby zwrócić uwagę na tę kwestię i pokazać, jak i gdzie nisko położone obszary mogą zostać zalane i kiedy do tego dojdzie - powiedział.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...