Informacje
 • Odkryto "wczesne sygnały ostrzegania" przed gwałtownymi zmianami klimatu

  08-12-2014 14:09 Sygnały te odnoszą się do cyrkulacji wód Atlantyku
  Odkryto "wczesne sygnały ostrzegania" przed gwałtownymi zmianami klimatu

  Osłabienie AMOC powoduje obniżenie temperatury nawet o 8 st. C

  Shutterstock

  Naukowcy odkryli wczesne sygnały ostrzegania przed gwałtowną zmianą cyrkulacji wód Atlantyku, co z kolei może mieć ogromny wpływ na klimat naszej planety. Istnieją więc szanse, że dzięki pracy badaczy będzie można ograniczyć negatywne konsekwencje zmian klimatu.

  Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania) postanowili bliżej przyjrzeć się Atlantyckiej Cyrkulacji Termohialinowej (AMOC), ważnemu składnikowi ziemskiego systemu klimatycznego. W tym celu wykorzystali bardzo dokładny model matematyczny. I właśnie za jego pomocą badaczom udało się odkryć tzw. sygnały wczesnego ostrzegania przed nadejściem gwałtownej zmiany klimatu. Co więcej - specjaliści zauważyli, że sygnały te pojawiają się nawet 250 lat przed wspomnianym wydarzeniem.

  Taśmociągiem do Północnego Atlantyku

  AMOC można porównać do taśmociągu, który przez to, że znajduje się w oceanie, zależy przede wszystkim od zasolenia i temperatury wody. Cały ten system transportuje energię z obszarów położonych w tropikach aż do północnej części Atlantyku, gdzie z kolei energia ta przedostaje się do atmosfery.

  Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter wynika, że AMOC słabnie w momencie, gdy do Północnego Atlantyku dostają się słodkie wody. Wówczas temperatura powierzchni w tym regionie spada o około 1-3 st. C, a miejscami nawet o 8 st. C.

  Zmiany poziomu wody o 80 cm

  A jakie są tego konsekwencje? Eksperci precyzują, że osłabienie AMOC będzie miało katastrofalne skutki przede wszystkim szukać w rejonie Sahelu (region geograficzny w Afryce, który obejmuje południowe obrzeża Sahary) i wzdłuż wybrzeży Europy i Ameryki Północnej. Sahel będzie skazany na jeszcze bardziej uciążliwe susze, a przy wybrzeżach obu kontynentów dojdzie do zmian poziomu wody o nawet 80 cm.

  - Nie wiemy, ile czasu dzieli nas od zahamowania tej cyrkulacji, ale wczesne ostrzeżenia mogą pomóc nam temu zapobiec, albo chociaż przygotować się na wynikające konsekwencje - wyjaśnił Tim Lenton, jeden z naukowców, którzy brali udział w badaniu.

  Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

  Dowiedz się więcej o zmianach klimatu z rozmowy w porannym programie TVN24 z prof. Miętusem, klimatologiem z Uniwersytetu Gdańskiego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Profesor mówi tylko część prawdy.
  A jak pan profesor wytłumaczy to że Grendlandia (green land) jak nazwa wskazuje była zieloną ziemią a teraz już nie? Też człowiek miał wpływ na zmiane klimatu? Prawda jest taka że słowo "globalne ocieplenie" jest nieprawdziwe i jest nadużyciem. Prawda to że faktycznie na jednej półkuli drastycznie spada ilość pokrywa lodowa ale na drugiej lodu przybywa! Nasa niedawno pokazała poklatkowe zdjęcia satelitarne z 3 ostatnich lat połączone w animacje. To taki dowód że ekoterroryści kwestionują? Zresztą czy anomalia
  + 14 w listopadzie to taka tragedia? Ten profesor chciałby dla Polski -20?
  pisul_maximus /2014-12-09 23:42
 • Podnieść podatek ekologiczny i będzie dobrze
  Pilnie podnieść podatek ekologiczni i będzie dobrze ... pejsatym.
  ~ooo /2014-12-09 17:03
 • Papka
  Kompletny brak wiarygodności - najpierw wciskano nam, że grozni ma globalne ocieplenie, teraz, że globalne ochłodzenie...
  Czyli wychodzi na to, że nie można ograniczać emisji CO2 bo tylko to można nas uchronić przed globalnym ochłodzeniem.... żałosne.
  ~Ildefons /2014-12-09 15:08
 • Pitupitu pełno kitu
  Jedno wielkie kłamstwo dla kasy
  ~Zuber /2014-12-09 15:04
 • Nocna Straż
  WINTER IS COMING
  ~STARK /2014-12-09 08:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...