Informacje
 • Od maja zginęło 150 tys. antylop.
  To ponad połowa całej populacji

  05-09-2015 15:24 Naukowcy wciąż nie znają przyczyn wymierania suhaków
  Od maja zginęło 150 tys. antylop. <br />To ponad połowa całej populacji

  Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie zabija antylopy

  Twitter.com

  Tajemniczy morderca zabija zagrożony wyginięciem gatunek suhaków (ssaków kopytnych). Tylko od maja zginęło padło 150 tys. osobników, czyli ponad połowa populacji liczącej jeszcze kilka miesięcy temu około 250 tysięcy.

  O masowym wymieraniu antylop Sajga (suhaków) naukowcy z Kazachstanu alarmowali w maju. Wtedy potwierdzono nagłą śmieć ponad 85 tys. osobników, a więc niemal 30 proc. całej populacji zagrożonego gatunku. Badacze nie byli w stanie wyjaśnić przyczyny zgonów, nie potrafili także zatrzymać tego procesu. Po jakimś czasie sytuacja się uspokoiła.

  Jednak w ostatnich dniach nastąpiła kolejna fala śmierci. Tym razem naukowcy potwierdzają zgon ponad 60 tys. przedstawicieli antylop Sajga. Wciąż jednak nie znają przyczyn. Badacze na razie pobierają próbki od martwych zwierząt do analiz. Sprawdzają również środowisko w którym żyły, m.in. glebę, wodę i roślinność.

  Tajemniczy morderca

  - Zakres tego masowego wymierania był niezwykle szybki. "Coś" zabijało niemal wszystkie zwierzęta. Nie zaobserwowaliśmy tego u innych gatunków. To naprawdę niespotykane - mówił w wywiadzie dla serwisu Science naukowiec Steffen Zuther.

  Ze wstępnych obserwacji naukowcy wywnioskowali, że najpierw wymierają samice spodziewające się potomstwa i młode suhaki karmione mlekiem matki.

  Zabijany dla rogów i skóry

  Przed tym incydentem na wolności żyło około 250 tys. suhaków. Najwięcej z tych, które przeżyły, migruje po terytorium Kazachstanu, Rosji i Mongolii. Jest to gatunek zagrożony, od 1919 roku objęty ochroną. Na przełomie XIX i XX wieku, na skutek polowań, prawie wyginął. Był zabijany głównie dla mięsa, skór i rogów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...