Informacje
 • Nowy kalkulator wieku psa

  21-11-2019 09:01 Sprawdź, ile lat ma Twój pupil w ludzkim wymiarze
  "Psi nos ma moc" - materiał programu "Polska i Świat" Foto: Shutterstock | Video: Polska i Świat

  Zespół amerykańskich naukowców opracował nowy wzór matematyczny, który dokładnie wylicza wiek psa w odniesieniu do wieku człowieka. Dzięki temu właściciel będzie wiedział, na jakim etapie rozwoju, odpowiadającego ludzkim kategoriom, jest jego pupil.

  Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego w Kalifornii i Uniwersytetu w Pittsburghu w Pensylwanii opracowali wzór na obliczenie wieku psa w ludzkich kategoriach. Jest on bardziej skomplikowany niż pomnożenie wieku liczonego od momentu narodzin przez siedem, jak robiono do tej pory.

  Etapy życia psa i człowieka się pokrywają

  Naukowcy zbadali metylację DNA, czyli modyfikacje chemiczne niektórych segmentów DNA, w obrębie 104 genomów pobranych od labradorów w wieku od czterech tygodni do 16 lat. Metylacja może ujawnić wpływ czynników zewnętrznych, na przykład stylu życia, na DNA u ludzi. Ponieważ, jak podkreślają badacze, zwierzęta także doświadczają metylacji DNA, można było opracować pozwalający śledzić wiek biologiczny psów zegar epigeneteczny. Na jego podstawie stworzono algorytm, który pomoże wyliczyć właścicielom faktyczny wiek ich pupili: należy pomnożyć logarytm naturalny właściwego wieku psa przez 16, a następnie dodać 31. Logarytm naturalny najłatwiej wyciągnąć za pomocą kalkulatora, gdzie oznaczony jest symbolem ln. Wzór wygląda więc następująco: ln(wiek faktyczny psa) x 16 + 31.

  Początkowo psy starzeją się bardzo szybko

  Psi zegar epigenetyczny tyka na początku znacznie szybciej niż ludzki, a później spowalnia: roczny pies ma 31 lat, dwuletni pies to 42-latek, trzyletni to 48-latek, czteroletni ma 53 lata, sześcioletni 59 lat, a siedmioletni - 62 lata.

  Na podstawie danych z metylacji można także stwierdzić, że etapy życia psów i ludzi pokrywają się ze sobą. Na przykład 7-tygodniowy szczeniak byłby odpowiednikiem 9-miesięcznego dziecka, oboje w tym wieku zaczynają ząbkować. Wzór pasuje również do średniej długości życia labradora, która wynosi 12 lat i człowieka (70 lat).

  - Pokazano, że wraz z wiekiem następuje stopniowy wzrost metylacji DNA u obu gatunków - mówi Steve Austad, biolog ewolucyjny i ekspert ds. starzenia się z Uniwersytetu Alabama w Birmingham. Według niego, metoda ta może przynieść ciekawe rezultaty, jeśli zostanie zastosowana do takich kwestii, jak różna długość życia różnych ras psów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ameryka?
  Znowu Ameryka i pieski,a co z naszymi naukowcami ze wycofujemy leki bo szkodliwe jest to chore troche.
  ~smutny /2019-11-22 09:59
 • Re Co to jest logarytm
  Czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka. "należy pomnożyć logarytm naturalny właściwego wieku psa przez 16, a następnie dodać 31."

  Czyli najpierw trzeba obliczyć logarytm naturalny z wieku psa. W Twoim przypadku logaytm naturalny z 4 to ~ 1,38x16+31 = 53 lata.
  ~Airon /2019-11-22 08:47
 • odp do komentarza wczesniej
  tak trudno użyć kalkulatora ? na każdym większym kalkulatorze masz ln, a jak nie masz pod ręką to wpisz w google kalkulator :| To że czegoś nie rozumiesz to nie znaczy ze sobie tak pomijasz XD
  Jak twój pies ma 4 lata to ma 53 ludzkie wg. wzoru.
  Poza tym nie wiem po co ludziom takie info? Nie długo będziemy liczyć ile ludzkich lat ma mój kurz w domu?
  ~odp do kom wczesniej /2019-11-22 08:29
 • logarytm
  nie po liczyłeś ln Ln z 4 + 1,38629...
  więc Twój pies ma w przeliczeniu na ludzkie lata nieco ponad 53 lata
  ~Andrzej z Warszawy /2019-11-22 08:27
 • matematyka
  Coś z Twoją matematyką jest nie tak - logarytm naturalny z 4 to 1,39 ;)
  ~Piotr /2019-11-22 08:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...