Informacje
 • Nowy gatunek drapieżnika w Polsce - szakal złocisty

  10-07-2015 07:53 Osobnika znaleziono w woj. zachodniopomorskim
  Nowy gatunek drapieżnika w Polsce - szakal złocisty

  Szakal złocisty

  Mariomassone/Wikipedia

  Na terytorium naszego kraju pojawił się szakal złocisty, poinformował dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk.

  Martwe zwierzę znaleziono w połowie kwietnia przy drodze pomiędzy miejscowościami Ognica i Krajnik Dolny w województwie zachodniopomorskim niedaleko granicy z Niemcami. Inne szakale widziano również na Polesiu i w Dolinie Biebrzy we wschodniej Polsce.

  Ekspansja w Europie

  Szakal złocisty nie był dotychczas notowany w Polsce. Występowanie tego zwierzęcia dokumentowano natomiast w Niemczech (w południowej Brandenburgii), na Białorusi i na Ukrainie. W styczniu 2015 r. dwa szakale zastrzelono w Czechach w odległości kilku kilometrów od granicy z Polską, w lutym podobna sytuacja miała miejsce na Litwie.

  - W ostatnich tygodniach prawie jednocześnie pojawiło się kilka obserwacji tego drapieżnika, nie jak się spodziewano na południu, ale na zachodnich i wschodnich krańcach Polski. (...) W ostatnich latach obserwowana jest ekspansja szakala złocistego w Europie. Gatunek został niemal wytępiony w Europie w latach sześćdziesiątych, a obecnie, dzięki ochronie, stopniowo zwiększa swoją liczebność i zasiedla kolejne obszary - poinformował Kowalczyk.

  Badania genetyczne

  Szakala z Pomorza Zachodniego, którego znalazł obywatel Niemiec, przekazano najpierw do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, stamtąd na badania do IBS PAN w Białowieży. Szakale z Polesia i znad Biebrzy udokumentowano na zdjęciach. Naukowcy nie mają wątpliwości, że chodzi o szakala, bo potwierdziły to przeprowadzone badania i identyfikacja genetyczna.

  Charakterystyka

  Martwy szakal znaleziony w Zachodniopomorskiem najprawdopodobniej został potrącony przez samochód. Wskazują na to obrażenia na ciele zwierzęcia.

  - Badania wykazały, że znaleziony osobnik był rocznym samcem o wadze 10,6 kg i długości ciała 85 cm. Liczne krwiaki podskórne i uszkodzenia czaszki wskazywały na kolizję zwierzęcia z pojazdem. Ubarwienie i rozmiary ciała, stosunkowo krótki ogon, oraz zrośnięcie opuszków środkowych palców przednich łap pozwoliło na określenie przynależności badanego osobnika do gatunku szakal złocisty Canis aureus. Wiek i płeć zwierzęcia wskazują, że mógł to być osobnik migrujący - poinformował Kowalczyk.

  Śladami szakala

  Pierwsze zdjęcie szakala nad Biebrzą zrobiono 1 maja w okolicach osady Gugny. Drugie w czerwcu w okolicach wsi Piszczac w województwie lubelskim. Szakala widziano również w okolicach Rewala w Zachodniopomorskiem.

  - Obserwacje te wskazują na obecność, a być może nawet osiedlenie się szakali na terenie Polski oraz ekspansję prawdopodobnie z kilku kierunków. W związku z tym, że jest to ekspansja naturalna, ma ona inny charakter niż inwazje szopa czy norki amerykańskiej, które zostały wprowadzone do środowiska przez człowieka - podkreślił Kowalczyk.

  Jak zarządzać szakalem?

  Naukowcy nie wiedzą jakie mogą być skutki pojawienia się szakali. Zwierzęta te lubią tereny otwarte, doliny rzek. Żywią się gryzoniami, zającami, padliną. O ten pokarm mogą konkurować z lisem czy jenotem. - Jest to dość duży drapieżnik, więc może potencjalnie oddziaływać na populację zająca czy sarny poprzez zabijanie młodych koźląt - zaznaczył Kowalczyk.

  Dlatego naukowcy uważają, że pilnie w Polsce powinien zostać określony status prawny szakala. Przypominają, że Dyrektywa Siedliskowa UE określa szakala jako gatunek, który można pozyskiwać ze stanu dzikiego i nim zarządzać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • szakal na 90%
  Poniżej opisałam moje spotkanie sprzed ponad 10 lat z dziwnym zwierzęciem na obrzeżach Szczecina.
  Dodam, że było to na Głębokim w pobliżu Wodociągów. Patrząc na zdjęcie u góry jestem przekonana na 90%, że był to dorosły szakal złocisty. Ten sam pysk i to samo umaszczenie. Trudno jest mi określić precyzyjnie jego wysokość, bo był pochylony nad miskami. Jestem pewna, że był niższy od moich obecnych psów: owczarka niemieckiego i malamuta alaskańskiego.
  ~kociara /2018-11-19 02:34
 • pod Szczecinem lis basior? szakal?
  Okolo roku 2005-2008 o godz. 2 w nocy na obrzezu puszczy pod Szczecinem zobaczylam (za furtka mojego domu) ogromnego, calkowicie rudego zwierzaka wyjadajacego z misek zarcie wystawione dla dzikich kotow. Byl wielkosci owczarka niemieckiego, ale wydawal sie nizszy, bardziej krepy. Mial wielki, psii leb. Byl zdziwiony moim pojawieniem sie, ale nie sploszyl sie. Czujnie obserwujac mnie dalej oproznial miski z duzym apetytem. Mimo, ze oddzielala nas wysoka brama to ja ucieklam do domu. Mysliwy zasugerowal mi, ze widzialam lisa basiora, ale moim zdaniem byl za duzy na lisa. Wg mnie mogl wazyc co najmniej 30kg (moje psy wazyly: 18, 40 i 55kg i stad ta miara w moim oku). A moze byl to szakal? Na 100% nie byl to ani wilk ani kojot i tego jestem pewna, bo te zwierzeta widzialam wielokrotnie poza krajem .
  ~kociara /2018-05-30 22:30
 • Szakal koła Słupska
  Szakal pojawił się wieczorowa porą przy grupie osób siedzących przy ognisku, było to z 24/25 czerwca 2017 r. Usiłował się dostać do resztek spożywczych znajdujących się opodal grupy osób. Nie pomagało wystraszanie, uporczywie wracał. Ognisko zakończyło się zdecydowanie za wcześnie:)
  ~Nikoha /2017-06-26 12:20
 • szakal w Kampinosie
  widziałam szakala krążącego wokół gospodarstw miejscowości Stare Grochale
  ~danuta /2017-05-23 15:22
 • Psowaty
  Dopiero 2 lata temu..., ja już takie zwierzę widziałam jakieś 10 lat temu w Gdańsku i później jeszcze 2-krotnie, tylko nie wiedziałam za bardzo co to jest, było podobne do psa, ale psem nie było, miało inny pysk i ogon. ( Podobne do kojota lub szakla ).

  ~aaaa /2017-05-07 00:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...