Informacje
 • Nie tylko dla orłów. Darhan pobija
  rekord świata, a my razem z nim

  15-03-2015 14:32 Zobacz niesamowity film z bicia rekordu świata najwyższego ptasiego lotu

  Orzeł o imieniu Darshan pobił rekord. Wystartował z najwyższego budynku świata i szybował nad Dubajem. Dzięki kamerze zainstalowanej na grzbiecie Darshana mogliśmy przeżyć tę podróż razem z nim. Wszystko odbyło się w ramach akcji, podkreślającej tragiczny los zagrożonych ptaków.

  Ptak rozpoczął swój lot ze szczytu słynnego wieżowca Burdż Chalifa, czyli z wysokości 829,8 metrów. Na grzbiecie miał zainstalowaną 300-gramową kamerę, która rejestrowała trasę przelotu.

  Lot trwał zaledwie pięć minut, przygotowanie do próby ponad dwie godziny, a samo szkolenie orła 40 dni. Aż tyle czasu potrzebował ptak, żeby nauczyć się szybować w nowych warunkach klimatycznych.

  - To było prawdziwe wyzwanie, żeby przetransportować orła na sam szczyt wieżowca. Dla człowieka to nie jest trudne, ale dla dużego ptaka w klatce bardzo - mówi Jazques-Olivier Travers, trener Darshana.

  Orły cesarskie pod ochroną

  Darshan to samiec orła cesarskiego. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry. Orzeł cesarski to gatunek zagrożony wyginięciem, który występuje od południowo-wschodniej Europy po środkową i zachodnią Azję.

  Bicie rekordu, którym zachwycił się cały świat, miało zwrócić uwagę społeczeństwa na los ptaków drapieżnych, zagrożonych wyginięciem, z których wiele zarejestrowanych jest na czerwonej liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

  Organizacja Freedom Conservation, której szefem jest właściciel orła rekordzisty, zajmuje się przywracaniem zagrożonych drapieżnych ptaków w ich naturalnym środowisku. W tym celu orły latały już m.in. z Wieży Eiffla w Paryżu i katedry św. Pawła w Londynie. Organizacja może pochwalić się pierwszym sukcesem. Udało jej się reintrodukować bielika zwyczajnego. Teraz czas na orły cesarskie. Travers szacuje, że uda się przywrócić je środowisku naturalnemu za dwa lata.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • orto
  Taki drobiazg. Wydaje mi się, że wyrażenie "bije rekord" jest poprawne w przeciwieństwie do "pobija". Bez urazy i miłego dnia :)
  ~kalafior3442 /2015-03-16 00:10
 • Rekord
  Rekord ten tyczy wypuszczeniu ptaka na wysokości 800 metrów i z takiej odległości znajdzie swojego właściciela i wyląduje na jego ręce.Przepraszam ale moja 7 letnia córka wie czego dotyczy te wydarzenie.
  ~Wodi /2015-03-15 22:16
 • upadek języka polskiego
  "pobija"? Po polsku byłoby "bije". Ale trudno, ale cóż....
  ~morawc /2015-03-15 21:27
 • Rekord jak się patrzy...;)
  Jeszcze żaden ptak nie latał tak wysoko...z kamerą...
  :)
  ~Bazyli /2015-03-15 21:21
 • Czy autor miał w szkole język polski?
  POBIJA??????????????????????????????????????????
  Ludzie, czy Wy jesteście normalni?
  ~aaa /2015-03-15 20:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...