Nie grzeszą urodą, ale ekscytują naukowców. Długowieczne golce znowu zaskakują

[object Object]
Naukowcy znaleźli "rybę bez twarzy"
wideo 2/15

Nie chorują na raka, są odporne na niektóre rodzaje bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Ten komplet niezwykłych cech charakteryzuje golce piaskowe - kretoszczury bez futra z dużymi, wystającymi zębami. Okazuje się, że w przeciwieństwie do innych ssaków wraz z wiekiem nie rośnie u nich ryzyko śmierci.

Golce piaskowe to ciekawe zwierzęta. Są gatunkiem gryzonia z rodziny kretoszczurów i występują na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej.

Żyją głównie pod ziemią, gdzie budują podziemne kolonie. Prawie w ogóle nie wychodzą na powierzchnię.

Odznaczają się niezwykłymi cechami: nie chorują na raka, są odporne na niektóre typy bólu i mogą przeżyć nawet 18 minut bez tlenu. Nowe badania wykazały, że golce mogą mieć jeszcze jedną niespotykaną cechę: nie starzeją się.

Ryzyko śmierci nie wzrasta

W pierwszym badaniu analizującym historię życia tysięcy golców stwierdzono, że ryzyko śmierci nie rośnie wraz z wiekiem, jak w przypadku każdego innego znanego gatunku ssaków. Chociaż niektórzy naukowcy ostrzegają przed pochopnymi wnioskami, wielu twierdzi, że nowe dane są ważne i zaskakujące.

- Jest to wyjątkowo niska śmiertelność - powiedział Caleb Finch, biogerontolog z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, który nie był zaangażowany w nowe badania. - W zaawansowanym wieku ich śmiertelność pozostaje niższa niż u jakiegokolwiek innego ssaka, który został udokumentowany - dodał.

Naukowcy już dawno zauważyli, że te gryzonie z pomarszczoną, różową skórą i dużymi wystającymi zębami, wykazują niewiele oznak starzenia i znacznie przewyższają oczekiwaną długość życia od gryzoni tej wielkości. Myszy w niewoli żyją co najwyżej cztery lata. Biorąc pod uwagę rozmiar golców, nie powinny one żyć dłużej niż sześć lat. Mimo tego, niektóre z nich żyją ponad 30 lat, a nawet w tym wieku samice hodowlane pozostają płodne.

Biolog Rochelle Buffenstein badała zwierzęta przez okres ponad 30 lat i zebrała dosłownie "całe życie" danych. Dla każdego zwierzęcia znajdującego się pod jej opieką, zapisała datę urodzenia i śmierci, oraz to, czy zostało zabite dla eksperymentu lub oddane innym badaczom.

Nie działa prawo Gompertza?

To, co odkryła, jej zdaniem było zadziwiające. Golce piaskowe zdają się lekceważyć prawo Gompertza, matematyczne równanie opisujące starzenie się. W 1825 roku brytyjski matematyk Benjamin Gompertz stwierdził, że ryzyko śmierci rośnie wykładniczo wraz z wiekiem. Na przykład u ludzi podwaja się mniej więcej co 8 lat po 30. roku życia. Prawo dotyczy wszystkich ssaków po okresie dorosłości, podał Joao Pedro De Magalhaes, gerontolog z Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

Ale Buffenstein nie dostrzegła tego trendu u zwierząt laboratoryjnych. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej w wieku sześciu miesięcy, codzienna szansa śmierci każdego golca piaskowego wynosiła nieco więcej niż jeden na 10 000. Mało tego - pozostało na tym samym poziomie przez resztę życia, a nawet trochę spadło - poinformowała Buffenstein pod koniec stycznia.

- Dla mnie to najbardziej ekscytujące dane, jakie udało mi się zdobyć - powiedziała Buffenstein. - Jest to sprzeczne ze wszystkim, co wiemy pod względem biologii ssaków - zaznaczyła.

Badania wykazały, że samce golców mają bardzo aktywną naprawę DNA i wysokie poziomy białek opiekuńczych. Są to białka, które pomagają prawidłowo składać inne białka.

- Uważam, że zwierzęta utrzymują organizm naprawdę schludny i czysty, zamiast gromadzić uszkodzenia, które powodują fizyczne pogorszenie związane z wiekiem - powiedziała Buffenstein.

Golce piaskowa prawie nie wychodzą na powierzchnięRoman Klementschitz, Wien/Wikimedia

Najstarszy golec ma 35 lat

Ale Finch ostrzega przed nadinterpretacją danych. Ponieważ większość zwierząt została zabita lub przeniesiona do innych laboratoriów, tylko mniej niż 50 z nich podczas badań przekroczyło wiek 15 lat.

Najstarsze zwierzę przebywające obecnie w laboratorium Buffenstein ma 35 lat. Trzeba więc mieć więcej starszych gryzoni, aby mieć pewność, że ryzyko zgonu jest naprawdę niezmienne, argumentuje Finch. Ale Buffenstein twierdzi, że dane po prostu nie pokazują typowego starzenia się u ssaków lub innych zwierząt.

- Jeśli spojrzysz na badanie starzenia się wszystkich gryzoni, sto zwierząt wystarczy, by zobaczyć starzenie się Gompertza - mówi. - Tutaj mamy trzy tysiące przypadków i nie widzimy tego - dodała.

Możliwe też, że starzenie się zdarza, ale o wiele później niż zwykle u ssaków, wskazuje Magalhaes.

- Sądzę, że jest za wcześnie, by powiedzieć, że golce piaskowe to zwierzęta, które się nie starzeją - powiedział.

- Wielka tajemnica polega teraz na tym, co dzieje się z golcami po 20 czy 30 latach - powiedział Matthias Platzer, biolog w Instytucie Leibniza na temat starzenia się w Jenie w Niemczech. - Może starzenie się dzieje naprawdę szybko? Nawet Rochelle Buffenstein nie ma danych na ten temat - podsumował.

Ale Platzer jest szczęśliwy, że dane dotyczące jednego z największych i najstarszych laboratoryjnych kolonii golców piaskowych są już dostępne.

Zobacz najokropniejsze zwierzęta świata:

Autor: AP/aw / Źródło: sciencemag.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Z komunikatu wynika, że przy gruncie termometry pokazać mogą -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. Alarmy na południu kraju

Temperatura mocno spadnie. Alarmy na południu kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Temperatura powietrza w czwartek rano spadła w części kraju poniżej zera stopni. Do Polski napływają zimne i wilgotne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Miejscami pada deszcz i deszcz ze śniegiem.

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Niż znad Ukrainy podrzuca nam zimne powietrze. Gdzie ścisnął lekki mróz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W czwartek 18.04 pojawią się opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl