Informacje
 • Naukowcy z PAN: niezbite dowody na to, że za ociepleniem klimatu stoi człowiek

  25-07-2019 12:21 Oficjalne stanowisko Polskiej Akademii Nauk
  "Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej" Foto: flickr/Nubrig(CC BY-SA 2.0) | Video: TVN24

  Polska Akademia Nauk w swoim oficjalnym stanowisku wskazuje człowieka jako główną przyczynę globalnego ocieplenia. Ostrzega też, że jeżeli nie uda się zahamować zmian klimatu, rozwój ludzkości zostanie zatrzymany.

  Na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk (PAN) można przeczytać, jakie jest stanowisko Akademii w sprawie zmian klimatu.

  "Media chętnie poruszają ostatnio temat zmian klimatu. Niestety nie zawsze w sposób rzetelny. W trosce o jakość debaty publicznej przedstawiamy oficjalne i jednoznaczne stanowisko Polskiej Akademii Nauk (PAN). Podkreślamy, że to działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody" - możemy przeczytać w apelu.

  Człowiek jest winny zmian klimatu

  Naukowcy z PAN zaznaczają również, że nauka dysponuje niezbitymi dowodami na szybki wzrost temperatury, który występuje na Ziemi (obecnie średnia temperatura jest o jeden stopień Celsjusza wyższa niż w czasach poprzedzających gwałtowny rozwój przemysłu) oraz fakt, że emisja gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności człowieka jest głównym czynnikiem wywołującym zmiany klimatu. Badacze z PAN informują, że zmiany klimatyczne już dziś mają negatywny wpływ na społeczeństwo. Między innymi ciągną za sobą ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia.

  Setki tysięcy zgonów przez zanieczyszczone powietrze

  W swoim oficjalnym oświadczeniu PAN powołuje się na badania przeprowadzone przez Naukową Radę Doradczą Europejskich Akademii (European Academies Science Advisory Council). EASAC w raporcie opublikowanym w czerwcu 2019 roku przypomniała, że skutkiem spalania paliw kopalnych jest nie tylko emisja gazów cieplarnianych, ale też zanieczyszczenie powietrza. W krajach Unii Europejskiej odpowiada ono za około 350 000 zgonów rocznie.

  Nadzieja na poprawę?

  Członkowie PAN podkreślają, że wciąż istnieje szansa na uniknięcie totalnego kryzysu klimatycznego, jednak wraz z upływem czasu bardzo szybko się zmniejsza.

  Jeżeli nie uda się zahamować zmian klimatu, rozwój ludzkości zostanie zatrzymany, a stosowanie paliw kopalnych, które w dużej mierze rozwój ten umożliwiło, stanie się przekleństwem.

  Za główny element przeciwdziałania temu zagrożeniu naukowcy z PAN uważają solidarną współpracę w skali globalnej. Zwracają też uwagę na to, że szczególny nacisk powinien zostać położony na redukcję emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności węglowej na całej planecie jeszcze przed końcem XXI wieku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skutki ocieplenia klimatu
  Nie można temu zaprzeczyć.
  ~Nick /2019-07-25 18:32
 • człowiek za to odpowiedzialny
  przesłać cały art. Panu Prezydentowi A. Dudzie
  ~z8byx5 /2019-07-25 16:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...