Informacje
 • Naukowcy alarmują: globalne ocieplenie nie spowalnia!

  05-06-2015 20:41 Ziemia ociepla się średnio o 0,68 st. C na sto lat

  Fot: Trend globalnego ocieplenia od połowy XX wieku, film: Odchylenie od średniej temperatury powietrza od 1880 do 2011 roku

  Fot.: NOAA, film: NASA

  Globalne ocieplenie nie spowalnia. Trend zamiast spadać utrzymuje się na podobnym poziomie. Naukowcy obwiniają za to ostatnie rekordowo ciepłe lata oraz zjawisko El Nino.

  W czwartek 4 czerwca czasopismo naukowe "Nature" opublikowało najnowsze badania dotyczące globalnego ocieplenia. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich 15 lat, wbrew obietnicom naukowców, ocieplanie naszej planety wcale nie zwalnia.

  Specjaliści informują, że planeta ocieplała się w okresie 1998-2012 równie szybko a nawet szybciej, w porównaniu z danymi z drugiej połowy XX wieku. Badania obalają tezę, że doszło do spowolnienia w tempie wzrostu efektu cieplarnianego w ostatnich latach, która naukowcy nazwali "luką".

  Trend idzie ku górze

  - Według analizy serii danych, dotyczących globalnej temperatury powietrza przy powierzchni ziemi dowodzi, że wysoki trend wzrostu globalnego ocielenia nadal się utrzymuje - powiedział Thomas R. Karl, dyrektor centrum informacji o środowisku Amerykańskiej Służby Oceaniczna i Meteorologiczna NOAA.

  Naukowcy podkreślają, że brak spowolnienia w globalnym ociepleniu odzwierciedla się także w innych obserwacjach. Przecież ostatnie lata: 2013 oraz 2014 były rekordowo ciepłe.

  Winne El Nino?

  Specjaliści tłumaczą, że niezaobserwowana "luka" globalnego ocieplenia z lat 1998-2012 jest krótka i pojawiła się ze względu na ciepłe lata związane z pojawianiem się El Nino.

  Najnowsze badania dotyczące trendu globalnego ocielenia od początku pomiarów (od 1880 roku) pokazują, że wynosi on 0,68 st. C na sto lat. Jest to wyższy wynik, niż oszacowano we wcześniejszych analizach, które podawały wartość 0,65 st. C na sto lat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...